Европейският парламент ще обсъди наложените от САЩ санкции по Глобалния закон "Магнитски“ на трима български граждани и техните мрежи.

Това ще стане по време на сесията на ЕП в Страсбург сутринта на 16 септември. Дебатът ще се проведе въз основа на въпрос с искане за устен отговор до Европейската комисия. Той е изтогвен от испанския евродепутат социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар от името на оглавяваната от него парламентарна Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Във въпроса депутатите изтъкват, че наложените санкции повдигат сериозни въпроси за подходите на ЕС в областта на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права.

Парламентаристите искат да разберат как Европейската комисия възприема действията на САЩ, които се считат за съюзник на ЕС, предприети срещу корупцията в държава членка и как това се отразява върху оценката на досегашните действия на Комисията по този въпрос. По-специално евродепутатите се интересуват дали ЕК ще бъде по-активна при сигнализирането и предприемането на действия по отношение на корупцията и заплахите за принципите на правовата държава в страните членки, каква ще бъде ролята на Европейската прокуратура и дали ще разработи обща стратегия за борба с корупцията в Съюза.

Всъщност идентичен "правен вакуум" има и у нас. Макар, че служебното правителство обяви "черен списък" от фирми, свързани с тримата, у нас законова база - какво да се прави при такава и такава ситуация с щатски закон, няма. Затова и дружествата верижно атакуват пред съд всякакви рестрикции, наложени от кабинета, и редовно печелят делата.

 

На 2 юни Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу бизнесмена Васил Божков (укриващ се в Дубай), бившия депутат и медиен магнат Делян Пеевски и Илко Желязков – зам.-шеф на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.

САЩ наложиха санкции и на 64 компании, свързани с тримата.