Талибаните започват да показват познатото си лице от 90-те години на миналия век - забраняват протестите и спорта за жени, арестуват и бият журналисти. В същото време ООН говори за "невероятен страх" сред жените в средноазиатската държава.

Талибаните забраниха провеждането на протести "за известно време", предаде от Исламабад ДПА, цитирана от БТА. Това стана само няколко часа след като за трети пореден ден демонстранти излязоха на улиците в редица градове на страната, за да протестират срещу тяхното управление, посочва агенцията.

Министерството на вътрешните работи на Ислямско емирство Афганистан обяви, че протестиращите са "нарушили обществения ред и са предизвикали безпокойство... затова никой не трябва да опитва да организира протест за известно време при никакви обстоятелства".

В бъдеще целта, лозунгите, мястото и времето на протестна демонстрация трябва да бъдат съобщени на министерството на сигурността и на това на правосъдието най-малко 24 часа преди провеждането й, се посочва в първото изявление на министерството на вътрешните работи на Ислямско емирство Афганистан.

По-рано в сряда група афганистанки тръгнаха на протестно шествие от доминирания от хазарите район в западен Кабул, за да протестират срещу състава на новото правителство, показват видеозаписи, публикувани в социалните медии. Записите показват как протестиращите скандират "Кабинет без жени е провал", докато преминават по улиците на града. Други скандират "Работа, образование, свобода".

Талибаните обявиха състава на своето правителство във вторник, като в него няма жени. Не са включени и представители на етническата група на хазарите, която е третата по големина в страната и бе преследвана при предишното управление на талибаните в края на 90-те.

В Кабул вчера бяха организирани протести за трети пореден ден. Някои демонстрации бяха насочени срещу предполагаема намеса на Пакистан в Афганистан, други призоваваха за повече права за жените и критикуваха насилственото превземане от талибаните на провинция Панджшер в понеделник.

Основните местни медии спряха да отразяват уличните протести, след като талибаните закратко задържаха група журналисти, отразяващи демонстрация в Кабул във вторник срещу намесата на Пакистан в Афганистан. Талибански бойци са нанесли побой на най-малко двама афганистански журналисти от популярен вестник в Кабул заради отразяването на протестите. Общо петима репортери от вестника бяха задържани закратко, посочва ДПА.

"Двама колеги от "Етилаатроз" са със следи от въжета и камшици. Ние ги заведохме в офиса омаломощени и в състояние на апатия", написа в туитър Заки Дариаби, издател на разследващия онлайн и печатен вестник "Етилаатроз".

Снимки и видеозаписи, споделени от него, показват как двама от журналистите едва ходят и говорят след освобождаването им. Друга снимка показва сериозно наранен гръб.

Междувременно чуждестранният журналист Набих Булос, който пише за "Лос Анджелис таймс", съобщи в туитър, че талибаните са блъскали него и фотографа му и са опитали да накарат фоторепортера да изтрие свои снимки от протеста. "Като чуждестранни журналисти, ние не се озовахме в талибанския участък. Местните журналисти са изправени пред друг вид опасност вътре", написа Булос няколко часа по-късно.

Друг видеозапис, пуснат след протеста в сряда сутринта, показва как талибански боец бие жена с камшик, а протестиращите продължават да скандират "Свобода, свобода".

Талибаните потушиха насилствено протестите в няколко други афганистански градове във вторник, включително в Херат, Газни и Файзабад в провинция Бадахшан.

Най-малко двама демонстранти са загинали, а седем други са били ранени в западната провинция Херат, след като властимащите открили огън, за да разпръснат демонстрантите, съобщи за ДПА местен жител.

Бивш служител на местните власти потвърди за известен брой задържани демонстранти в Газни.

Говорителят на талибаните Сухаил Шахин заяви в сряда пред група репортери в УотсАп, че хората, които възнамеряват да организират мирни демонстрации, могат да направят това, след като получат разрешение от властите. Шахин твърди, че протестиращите използват обиден език срещу лидерите на талибаните, за да "разпалват стълкновения".

Никакви жени в крикета и в спорта изобщо

Австралийската телевизия ЕсБиЕс (SBS) цитира говорител на талибаните да казва, че спортът за жени, и конкретно женският крикет, ще бъде забранен в Афганистан, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

"В крикета те може да се окажат в ситуация, при която лицето и тялото им да не бъдат покрити. Ислямът не позволява жените да бъдат виждани по такъв начин", е заявил Ахмадулах Васик, заместник-председател на талибанската комисия по култура, според австралийската телевизия.

"Това е ерата на медиите и ще има снимки и видеозаписи и хората ще ги гледат. Ислямът и Ислямското емирство не позволява жените да играят крикет или спортове, в които са открити", е заявил той.

Миналия месец Васик заяви пред ЕсБиЕс, че талибаните ще разрешат на мъжете да играят крикет и че е дадено разрешение мъжкият национален отбор да пътува до Австралия за контролна среща през ноември.

"Невероятен страх"

Липсата на яснота за позицията на талибаните относно правата на жените поражда невероятен страх, който е осезаем в цялата страна. Това заяви Алисън Давидиан, заместник-ръководител на организация на ООН за полово равенство и овластяване на жените, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Давидиан каза, че всеки ден пристигат съобщения за ограничаване на правата на жените в Афганистан. Има информация, че на някои жени не се разрешава да напускат дома си без да бъдат придружени от роднина от мъжки пол, в някои провинции на жените не се разрешава да работят, центровете за защита на жени от насилие стават мишени на нападения, а убежищата за активистки за правата на жените са пълни.

"Спомените от управлението на талибаните през 90-те години са живи и жените и момичетата разбираемо се страхуват", каза Алисън Давидиан, говорейки от Кабул пред журналисти в Ню Йорк.

Лидерите на талибаните обещаха да спазват правата на жените съгласно шериата или ислямското право. Но по време на управлението на талибаните от 1996 г. до 2001 г. жените нямаха право да работят, а на момичетата не се разрешаваше да ходят на училище. Жените трябваше да покриват лицата си и да бъдат придружавани от роднина от мъжки пол, когато излизат от дома си, припомня Ройтерс.