Бюджетното салдо на Републиката е положително и в края на август, като излишъкът е в размер на 885 млн. лв. Това съобщиха късно снощи от ресорното финансово министерство. Така тенденцията за повишаване на приходите продължава. В края на юли превишението бе от 705 млн. лв. 

"През август продължи да се наблюдава положителното развитие от предходните месеци при основните данъци и осигурителни вноски, като на месечна база за август данъчните приходи нарастват номинално с около 18 на сто (700 млн. лв.) спрямо същия месец на предходната година.

За първите осем месеца на 2021 г. най-голям ръст спрямо същия период на предходната година се отчита при корпоративните данъци (около 26 на сто) и при данъка върху дивидентите и ликвидационните дялове на юридическите лица (над 55 на сто), за който допринася и кампанията на НАП за проверки в дружества с големи касови наличности", пишат в обобщението си от МФ. 

Данните за движението на бюджета идват по средата на процедурата по актуализацията му от парламента. Предложеният от МФ проект бе одобрен на първо четене от НС, а в момента тече срокът за предложения между двете четения. Консервативното преразпределение, което от министерството на Асен Василев предлагат обаче, вероятно ще бъде сериозно изменено, а в практическата предизборна обстановка партиите опитват да надуят разходите допълнително. 

Общите приходи по Консолидираната фискална програма се очаква да бъдат в размер на над 33,5 млрд. лв. в края на осмия месец на годината, което е малко над 70% от разчета за годината. Спрямо същия период на миналата година се отбелязва ръст от цели само 4,7 млрд. лв. Данъчните и неданъчните приходи  нарастват с 4,9 млрд. лв., докато постъпленията от помощи намаляват с 0,2 млрд. лева.

"Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към август 2021 г. се очаква да бъдат в размер на 32 655,3 млн. лв., което е 62,2 % от годишния разчет. За сравнение, разходите по КФП за същия период на 2020 г. бяха в размер на 27 203,8 млн. лева. Значителният ръст на разходите към август 2021 г. спрямо същия период на предходната година е свързан, от една страна, с по-ниската база през 2020 г., когато през първото полугодие има отчетени значително по-малки по размер разходи за борба с пандемията от COVID-19, докато за първите осем месеца на 2021 г. тези разходи са съществени, и от друга страна – на политиката по доходите, политиките в социалната сфера и по-високите разходи за администрацията, заложени в ЗДБРБ за 2021 година", уточняват от МФ. 

Разбира се, в разходите влизат и допълнителните пари за пенсии, за администрацията, както и т.нар. COVID-мерки за бизнес и граждани. 

Интересно е, че постъпленията от ДДС се увеличават с цели 18% или номинално с над 1,12 млрд. лв. за същия период на годината. Очевидно е, че този ръст се дължи на инфлацията в страната и на увеличеното потребление