Испания е първият полуфиналист на Европейското - 1:1 след 120 минути и 3:1 с дузпи срещу Швейцария в Санкт Петербург. "Ла Роха" общо цяло полувреме игра с човек повече заради червен картон. А при 11-метровите удари отборът на Владимир Петкович беше във водеща позиция, но този път изпълнителите не се справиха така добре, както срещу Франция.

И двамата вратари имаха страхотни изяви, а Ян Зомер е човекът с основна заслуга Швейцария да стигне до дузпите. Той хвана един удар от решителния момент, а колегата му Унай Симон - два. Полевите играчи изпърваха по още един изстрел.

Двубоят започна с атаки и към двете врати. В 8-ата минута испанците откриха и с голяма доза късмет. Жорди Алба отправи удар след центриране, топката рикошира в протегнатия крак на Денис Закария и вратарят Ян Зомер нямаше как да реагира - 1:0 за иберийците.

Закария игра на мястото на наказания за картони капитан Гранит Джака. А рекордът по автоголове на турнира набъбна още.

В следващите минути тимът на Швейцария бе леко притеснен, но постепенно си върна увереността. В края на полувремето алпийците имаха преимущество, изградиха атаки, но не стигнаха до опасни голови ситуации.

В тези минути, както и в началото на второто полувреме, този мач изглеждаше като най-скучният плейоф. "Ла Роха" добре затваряше играта и не позволяваше на съперника си да "жили". Темпото на моменти бе приспивно. Все пак Испания опита да удвои веднага след почивката.

Закария пропусна за Швейцария. А след това много активният Цубер накара Унай Симон да се намесва. Швейцарците ставаха все по-агресивни и в 68-ата изравниха. При тяхна атака централните защитници на съперника Емерик Лапорт и Пау Торес направиха груба грешка помежду си, топката стигна до Шакири и той изравни.

За жалост надеждата за оспорван край приключи още в 77-ата, когато английският съдия Майкъл Оливър вдигна доста дискусионен директен червен картон на Ремо Фройлер за нарушение. Така обрече швейцарците на глуха защита до края на редовните 90 минути. И в продълженията, до които се стигна.

Ян Зомер трябваше да проявява магически способности, за да опази вратата си - и го направи, а хората пред него едва смогваха с набезите на противника.

Пропуски направиха заменилия Алваро Мората таран Жерар Морено (няколко), Дани Олмо (няколко), Оярсабал, Йоренте, отново Морено... И двата отбора във втори пореден мач трябваше да играят 120 минути.

Швейцарците някак оцеляпха и отново стигнаха до 11-метрови удари - както срещу Франция. Но този път загубиха. Въпреки това представянето им бе отлично и ще бъде запомнено, малко не стигне за полуфинал.

Испания се промъкна, но не убеди този път. Представя се доста противоречиво.