Григор Димитров победи испанския ветеран Фернандо Вердаско в първия кръг на "Уимбълдън", след като загуби първия сет - 3:6, 6:3, 6:4, 6:4 за близо два часа и половина.

Двубоят трябваше да се играе вчера, но бе преместен заради дъжд, подобно на много други.

Във втория рунд българинът ще срещне Александър Бублик, изхвърлил казахстанския си сънародник Михаил Кукушкин - 6:4, 6:2, 6:1.

И задачата му ще е по-трудна.

Димитров не бе печелил на "Уимбълдън" от 2017 г., в следващите две издания той отпадаше още на старта, а през миналата година турнир нямаше.

След равностойно начало Вердаско проби в осмия гейм на първия сет - за 5:3, след което бързо затвори частта.

Отговорът на българина бе добър - 5:0 гейма с два пробива. Последва лек срив, Вердаско върна единия брейк и намали пасива до 3:5. Все пак Димитров не му позволи повече и изравни общия резултат.

Испанецът стабилизира първия си начален удар и спорът между двамата стари познайници се завърза. При 3:2 първият пробив в сета отиде за бившия №3 в света. До края Григор бе концентриран и вземаше своето, когато бе необходимо - 6:4.

Сходен бе развоят на четвъртата част, оказала се последна. При 3:3 Димитров грабна сервис гейма на опонента си и след размяна поздрави публиката с вдигнати ръце. Той се възползва от първия си мачбол.

Днес на тревата край Лондон имаше още едно българско участие - на Цветана Пиронкова. Пловдивчанката попадна в основната схема като "щастлива губеща", след като отстъпи в третия кръг на квалификациите. Загуби обаче още на старта - 3:6, 1:6 срещу Юлия Путинцева.

Новак Джокович не срещна проблеми срещу Кевин Андерсън - 6:3, 6:3, 6:3.

А Ник Кириос, който не бе играл от "Аустрелиън оупън" насам, и Юго Юмбер направиха шоуто на деня - 6:4, 4:6, 3:6, 6:1, 9:7.

Напред продължават Марин Чилич, Камерън Нори, Кей Нишикори, Жереми Шарди, който преодоля с 3:0 сета нашумелия през тази година Аслан Карацев, Андрей Рубльов...

И Анди Мъри, който отново записа трудна победа и зарадва своите сънародници - 6:3, 4:6, 4:6, 6:4, 6:2 срещу германеца Оскар Оте. На ветерана помогна паузата за затваряне на покрива на централния корт (присъстваха близо 8 хиляди души), след която той се върна преобразен и обърна развоя.