Световният шампион и фаворит №1 на Евро 2020 Франция си тръгва още на осминафинал след изключителен двубой срещу Швейцария - 3:3 и 4:5 след продължения и дузпи на ст. "Арена Национал" в Букурещ. Ян Зомер спаси последния за Франция удар от Килиан Мбапе и за "петлите" всичко свърши.

Това бе първият двубой на Евро 2020, решен с 11-метрови удари. Трети голям отбор бе елиминиран в първата плейофна фаза след Нидерландия и детронирания шампион Португалия. Вицешампионът от Мондиал 2018 Хърватия също стегна куфарите.

Заслужен триумф на Швейцария, чието голямо поколение намери реализация. Задава се пореден страхотен мач: Швейцария - Испания на 2 юли (петък) в Санкт Петербург.

В понеделник, 28 юни, това бе втори спектакъл след Хърватия - Испания (3:5). И тук - изненадващо начало, обрат, изравняване в края, продължения, а този път и дузпи.

Пет луди минути - толкова отне на Франция да обърне Швейцария след почивката. В тези минути в началото на второто полувреме Юго Лорис спаси дузпа, а вероятно тогава удължи престоя на "петлите" на шампионата. По-късно обаче не успя да го удължи още повече.

След това Карим Бензема показа огромния си талант на реализатор. А Пол Погба вкара един от головете на шампионата. Всичко можеше да е различно - и в двете посоки.

Началото бе шокиращо за световните шампиони - пак оказали се догонващи. Харис Сеферович реализира в 15-ата минута с глава. Атаката на "петлите" отсъстваше преди почивката. Фаворитът се задоволи с няколко удара.

Докато Швейцария показа добра организация, първото полувреме премина по вкуса й.

Това бе напът да се затвърди в началото на втората част. В 52-ата Цубер направи страхотен пробив по левия фланг, а Бенжамен Павар го фаулира на линията на наказателното поле. Съдията даде авантаж, след който събитията се пренесоха пред вратата на алпийците.

След информация в слушалките обаче аржентинският арбитър Фернандо Рапалини спря играта и прегледа ситуацията. Бързо отсъди наказателен удар. Рикардо Родригес обаче стреля лошо, Юго Лорис уцели ъгъла и спаси. Течеше 55-ата минута.

Това обърна психологията на мача и "петлите" показаха, че могат да кълват. В 57-ата Антоан Гризман, Килиан Мбапе и Бензема най-сетне разиграха топката, а преди да изравни, последният трябваше да отиграе триково - 1:1.

В 59-ата тези тримата пак взаимодействаха и върнатият в състава през пролетта Бензема вкара отново - 2:1. Това изглеждаше като мат. Франция овладя двубоя, а Ян Зомер трябваше да се намесва. Нямаше как да го направи обаче 75-ата, когато Пол Погба го простреля отдалеч в горния ляв ъгъл - 3:1.

"Сините" видимо се отпуснаха, а Дидие Дешан, явно вече с мисъл за Испания, направи смени, които дебалансираха състава му.

В 81-ата Сеферович върна надеждите на Швейцария. Дали пък не гледахме отново мача в Копенхаген? Поне за 90 минути - да. Марио Гавранович изравни в 90-ата - чуден гол след магически пас на капитана Гранит Джака! Какво първенство!

Последната дума за редовното време имаше Кингсли Коман, който уцели греда. А по-късно бе заменен - малшанс за Дешан.

Продължения. В тях обаче мачът стана различен спрямо другия спектакъл - в Дания. Щеше да е подозрително, ако се беше повторил. В първото продължение съперниците размениха по една голова възможност.

"Часовникарите" изглеждаха по-свежи. Това се промени във второто - Франция натисна в опит да избегне дузпите. Бензема и Гризман обаче бяха на скамейката, а Мбапе не вкара от най-добрата възможност за отбора си.

Все пак преобладаваше предпазливост. 11-метрови удари.

Адмир Мехмеди (Швейцария) - гол, 5:4

Килиан Мбапе (Франция) - пропуск, Ян Зомер спаси, 5:4, Франция напуска, Швейцария е на четвъртфинал!