Американската агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ (Food and Drug Administration, FDA) вчера съобщи, че компанията "Джонсън и Джонсън" трябва да изхвърли милиони дози от COVID ваксината си, произведени в завод в Балтимор, в който е имало проблеми, но същевременно одобри за употреба други милиони дози, предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА.

Два източника, запознати със ситуацията, казаха за Ройтерс, че агенцията е дала одобрение за 10 милиона ваксини. Според в. "Ню Йорк таймс" партидите, определени като негодни, са около 60 милиона.

Без да разкрива или потвърждава броя на дозите от препарата, агенцията посочи в прессъобщение, че е одобрила две партиди, други партиди са отхвърлени, а няколко още се изследват.

За момента агенцията не дава разрешение за производство на ваксината на "Джонсън и Джонсън" в завод на "Имърджънт БайоСълушънс".

Запознат източник каза, че одобрените ваксини ще бъдат изнесени за други държави. Те са вече поставени във флакони и са готови за употреба.

Загрижеността за сигурността на препарата на "Джонсън и Джонсън" забави силно разпращането на еднодозовата ваксина по места. Близо 21 милиона ваксини, произведени за САЩ, стоят неизползвани.

Агенцията за контрол на лекарствата каза, че решението й позволява одобрените количества "Джонсън и Джонсън" да се използват в САЩ и в чужбина.

Спирането на работата на завода през април беше предшествано от констатация, че съставки от ваксината на “АстраЗенека”, също произвеждана по това време в обекта, са замърсили партида от препарата на "Джонсън и Джонсън". Ваксината на “АстраЗенека” вече не се произвежда в този завод.

Отделно от това, Европейската агенция по лекарствата каза вчера, че като предпазна мярка партиди от ваксината на "Джонсън и Джонсън", произведени за Европа по времето, когато беше открито замърсяването, няма да бъдат използвани.