С цялата си мощ да разпорежда на другите държавни институции и в резултат на правомощието да съблюдава всякакъв тип надзор за законност прокуратурата се стовари върху т. нар. Руски пазар в Пловдив.

Това става ясно от пресцентъра на държавното обвинение в понеделник - след неделната операция. Касае се за "мащабна проверка по надзора за законност", пише в съобщението.

Прокуратурата е изпратила на мястото край Шекер махала, на което всяка неделя се обособява нещо като битак, областната полиция, териториалната НАП, дирекцията по безопасността на храните и инспекцията по околна среда.

Така научаваме, че в резутат на демарша са проверени 21 търговски обекта, започнати са 2 досъдебни производства по члена за стоки менте (едно от многото неща, които фигурират като престъпление в нашия Наказателен кодекс), иззети са около 100 кг прясна риба без документи за произход, съставени са и 4 акта за установяване на административни нарушения, касаещи продажба на живи животни. 

Има написани и 3 акта за продажба на пойни птици.

Фискален контрол е запечатал цял един обект за неиздаване на касов бон, а местното РПУ е установило един човек, който не е носил лични документи.

"При проверката, Общински инспекторат ще издаде предписание на кмета на район Северен за почистване на нерегламентирано сметище и нерегламентиран пазар.

Срокът за приключване на проверката по всички пунктове е едномесечен, като на проверяващите органи е указано във всички случаи на констатирани в хода й престъпления и/или административни нарушения, незабавно да се пристъпи към тяхното разследване и документиране", пишат още от прокуратурата.

Иван Гешев почти винаги при многобройните си посещение сред "живия живот" - при баби и дядовци, жертви на дребни посегателства, е посочвал, че борбата с битовата престъпност му е приоритет. 

Ето и пълния текст на прокурорското прессъобщение:

С разпореждане на Окръжна прокуратура – Пловдив, по реда на надзора за законност, бе възложено на директора на ОД на МВР - Пловдив, на директорите на ТД на НАП - Пловдив, ОДБХ - гр. Пловдив и РИОСВ - Пловдив да извършат съвместна проверка, при която:

Да се установи какъв е статута на обособилото се като тържище място на територията на гр. Пловдив, популярно с наименованието „Руски пазар“ - функционира ли като регламентиран пазар, от кого се стопанисва, отдавани ли са на място под наем терени и/или павилиони /сергии/ за извършване на търговска дейност, от кого.

Извършва ли се в самото тържище и/или в райони в непосредствена близост търговска дейност по продажба на храни, напитки и други стоки, при какви условия и от кого.

Ако се установи извършване на търговска дейност по смисъла на предходната точка, декларират ли се приходи от нея по надлежния ред.

Извършва ли се търговска дейност със защитени видове птици и от кого.

Извършват ли се в района дейности по нерегламентирано горене на отпадъци и от кого.

В изпълнение на част от така поставените задачи на 18.04.2021 г. са проверени 21 търговски обекти на територията на тържището. Започнати са 2 досъдебни производства по чл.172б от НК - за нерегламентирано използване на търговска марка, като са задържани 2 лица. Иззети са около 260 артикула, носещи чужди търговски марки.

От Областна дирекция по безопасност на храните са съставени 4 констативни протокола, 1 акт за установяване на административно нарушение и 1 разпореждане за унищожаване, като е иззета около 100 кг прясна риба, без документи за произход. Съставени са и 4 акта за установяване на административни нарушения, касаещи продажба на живи животни. От РИОСВ са съставени 3 акта за установяване на административни нарушения за продажба на пойни птици. От страна на Фискален контрол при НАП са съставени 2 констативни протокола и 1 обект е запечатан за неиздаване на касов бон. От 3-то РУ при ОД на МВР - Пловдив е издаден 1 акт за установяване на административно нарушение по Закона за българските лични документи.

При проверката, Общински инспекторат ще издаде предписание на кмета на район Северен за почистване на нерегламентирано сметище и нерегламентиран пазар.

Срокът за приключване на проверката по всички пунктове е едномесечен, като на проверяващите органи е указано във всички случаи на констатирани в хода й престъпления и/или административни нарушения, незабавно да се пристъпи към тяхното разследване и документиране.