Единственият завод за производство на ваксината на "Пфайзер" срещу COVID-19 в ЕС възстановява работата на пълна мощност. Това съобщиха медии в Белгия, след като преди седмица от завода в Пурс, северно от Брюксел, предупредиха за временни затруднения, предаде БТА.

Предвижда се натрупаните закъснения да бъдат наваксани и държавите от ЕС да получат заявените количества до края на март. Уточнява се, че заради настройка на поточните линии производството е било намалено с 8 на сто.

Медиите отбелязват, че междувременно от френския производител на лекарства "Санофи" са предложили да включат свои заводи в усилията за добиването на ваксината на "Пфайзер" и така за първи път съперници на този пазар ще си сътрудничат.

Ваксината, разработвана от "Санофи", все още не е одобрена в ЕС, макар да е една от предварително избраните от Европейската комисия. Очаква се тази ваксина да бъде готова не по-рано от края на годината, което открива възможността производствените мощности да бъдат използвани за ускоряване на добивите на "Пфайзер".

Белгийската агенция по лекарствата започва проверка в местния завод на "АстраЗенека" край Шарльороа, за да установи причините за липсващите количества ваксини срещу COVID-19, предаде още БТА.

Проверката е по настояване на Европейската комисия и е била разпоредена от белгийския здравен министър Франк Ванденбрук. В оценката ще участват представители на Белгия, Холандия, Италия и Испания. В следващите дни предстои да бъде изготвен доклад.

Комисията вчера уточни, че миналата есен с "АстраЗенека" са били сключени предварителни споразумения и договори за доставка в ЕС на около 400 милиона дози ваксина от този производител. Договорите предвиждат препаратът да бъде произведен в четири завода - два във Великобритания и по един в Белгия и в Германия.

Според ЕК, въпреки че досега ЕС не е дал разрешение за използването на тази ваксина, производителят е трябвало да започне да трупа количества и да ги предостави веднага след получаването на одобрение, което се очаква утре. Комисията настоява да разбере къде са ваксините, в които досега от бюджета на ЕС са вложени над 300 милиона евро и дали са произвеждани в ЕС. Според ЕК, ако производителят е използвал досега само британските си заводи, следва да внесе количествата от Великобритания.

Източници, запознати с преговорите, посочиха липсата на всякаква яснота какви доставки може да се очакват от тази ваксина след март. Дотогава от производителя са заявили, че могат да доставят едва 25 на сто от очакваните количества.