Парламентът промени наименованието на 24 май с промени в Кодекса на труда, гласувани на второ четене. "За" промяната гласуваха 86 народни представители, "против" - 43 и "въздържали се" - 4.

Досега наименованието на празника бе Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Първоначалното предложение на ВМРО бе празникът да се казва Ден на българската писменост и култура. Между двете четения народният представител от ПГ на "Обединени патриоти" Александър Сиди направи редакция, която бе приета от водещата комисия.

В крайна сметка депутатите приеха празникът да се казва Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Първоначалното предложение на ВМРО срещна сериозна съпротива от научната общност. Мотивите на воеводите бяха, че с определението "славянска писменост" се оставя пространство за интерпретации в полза на твърденията за съществуване на македонски език. Те изтъкваха и непрекъснатите провокации, предимно от Русия, насочени към отричане на българския принос в просветителското дело на братята Кирил и Методий и техните ученици.

Различни научни екипи в БАН обаче заявиха, че акцентирането само върху българската азбука (кирилицата, създадена от Преславския кръг книжовници) "откъсва" от празника Кирило-Методиевото дело, на което България безспорно е приемник.

"Поставянето на акцента само върху кирилицата и кирилските ръкописи и подценяването на ролята на св. Кирил и св. Методий като мисионери в Моравия обезсмисля честването на празника на българската просвета и култура именно на техния ден", заявиха от Научния съвет на Института за български език.

Общото събрание на Кирило-Методиевския научен център при БАН също смята, че фразата "славянска писменост" трябва да се запази в официалното название на празника.

"Предлаганата промяна изтъква на преден план единствено ролята на България в съхраняване на делото на Кирил и Методий, а премълчава общославянската и европейската значимост на св. Просветители, с което свежда 24 май само до национален празник, но не и до ден, на който се отбелязва памет с международна и общочовешка значимост", коментираха от центъра.