Европейската комисия предупреди днес, че страните от ЕС не могат да се надяват на ваксинация срещу коронавирус преди края на тази година и че тя може да започне най-рано напролет.

"Може да отнеме до края на годината една от фармацевтичните компании да стигне до този етап" (на последни клинични изпитания на ваксина- б.р.) - каза председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен на съвместна пресконференция с вирусолога проф. Петер Пиот, шеф на Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Ще отнеме време да бъде потвърдено, че една ваксина е ефективна и безопасна".

"Ваксината не е чудо, което ще промени всичко за един ден. Тя е светлина в края на тунела", каза Фон дер Лайен. "Тази година Коледа ще бъде друга Коледа", добави тя, отговаряйки на въпрос за това дали ограничителните мерки  ще направят невъзможно за европейците да пазаруват и да прекарат празника както обикновено.

По думите ѝ в най-добрия сценарий първите пратки от евентуалната бъдеща ваксина ще стигат до между 20 милиона и 50 милиона европейци месечно, започвайки от идния април, а ЕС ще осигури 700 милиона дози за цялата следваща година - количество, което стига за неговите под 500 милиона граждани и за дарения на страни с нисък и среден доход на глава от населението.

Пиот, който е един от водещите специалисти в света по ХИВ и СПИН, каза, че ваксината е единственият надежден от четири начина човечеството да излезе от коронакризата. Другите три са вирусът сам да мутира, така че да спре да заразява; колективният имунитет, който би отнел много време и милиони жертви; дълги затваряния, които биха довели до икономическа катастрофа.

"Положението е много сериозно и може да се влоши, ако не се вземат мерки", каза той, визирайки нови ограничения както през пролетта. "По 1000 европейци умират на ден от COVID-19". 

Фон дер Лайен и Пиот подчертаха, че носенето на маски, спазването на дистанция, поддържането на лична хигиена и избягването на населени затворени помещения може да спаси стотици хиляди животи.

Комисията предложи днес нов набор от мерки против коронавируса в ЕС, които държавните и правителствените ръководители на 27-те се очаква да обсъдят утре на видеоконференция.

По-конкретно, мерките имат за цел да бъде разбрано по-добре разпространението на вируса и ефективността на реакцията, да се увеличат и да станат по целенасочените тестовете, да се подсили проследяването на контактите, да се подобри подготовката за ваксинационни кампании и да се поддържат достъп до основни доставки като ваксинационно оборудване, като същевременно се запази свободното движение на стоки в единния пазар и се улесни безопасното пътуване в ЕС.

Фон дер Лайен каза, че фокусът на мерките и на утрешната видеоконференция ще бъде върху обмена на информация за развитието на пандемията и координацията между държавите членки, за да взема те информирани решения.

Комисията прие и препоръка за тестовите стратегии, включително - с използването на бързи антигенни тестове. Тя призова страните членки да представят национални стратегии за тестуването до средата на ноември. Брюксел е отделил 100 милиона евро,  за да закупи такива тестове и да ги достави бързо на страните, каза Фон дер Лайен.

"Там, където държавите-членки имат изисквания за предварително изследване на входящите пътници и когато няма налични възможности за тестване за безсимптомни пътници в страната на произход, на пътуващите трябва да се предостави възможност да преминат тест след пристигане", се казва в съобщението на Комисията. "Ако за някаква дейност трябва да се изискват или препоръчват отрицателни тестове за COVID-19, взаимното признаване на тестовете е от съществено значение, особено в контекста на пътуването".

 Брюксел призовава държавите членки също да разработят национални приложения за проследяване на контактите. Досега такива има в 19 страни и те са свалени 52 милиона пъти. Страните трябва да разработят и национални ваксинационни стратегии, а Комисията ще създаде платформа за наблюдение на тяхната ефективност. Комисията е започнала и нова търгова процедура за доставка на ваксинационно оборудване и удължава временното премахване на митата върху вноса на медицинско оборудване. Тя предлага болниците и практикуващите медици да не плащат ДДС върху ваксините.