Дело със странна съдба... Почти "пожизненият" кмет на Созопол Панайот Рейзи е с внесен в съда обвинителен акт - вече за длъжностно присвояване "в особено големи размери, представляващо особено тежък случай".

Старото, анонсирано многократно обвинение твърдеше, че Рейзи, който почти 12 години управляваше "златната" морска община (а преди това е бил зам.-кмет), главната му счетоводителка Златка Мусева и още едно частно лице са извършили престъпление, като превели близо 2 млн. лв. за строително ремонтни дейности не на фирмата изпълнител, а на сметката на въпросното частно лице. 

Обвинението е за длъжностно присвояване "в особено големи размери, представляващо особено тежък случай", за което наказанието е лишаване от свобода от десет до двадесет години, става ясно от днешното съобщение на пресцентъра на прокуратурата. Това бе предшествано от първоначална информация за "престъпление по служба" - член, по който обичайно прокуратурата търпи провал в съда, защото трябва да докаже т. нар. специална цел. 

Именно Мусева и първоначално обвиненият бизнесмен Венцислав Петров му правеха "компания" в първия етап на досъдебното производство, което от началото на март 2019 г. не доведе до друг резултат, освен че Рейзи бе временно отстранен от длъжност в средата на април 2019 г. Това се повтори и в двете инстанции на Специализирания съд.

Така или иначе, в изборите наесен същата година Рейзи въобще не се кандидатира за кмет и сега е "само" общински съветник. Нищо че се заканваше точно обратното - явно "размисли"...

На практика Мусева нареждала преводите в периода от 29.08.2014 г. до 27.03.2017 г., които бяха квалифицирани като над 30 отделни деяния, при условията на продължавано престъпление, след като се е сговорила с кмета Рейзи и собственика на 4 дружества Венцислав Петров за присвояване на въпросните 2 млн. лв.

Формално именно тя наредила суми да бъдат превеждани от общинската сметка на две банкови сметки с титуляр физическо лице, което няма нищо общо с фирмата изпълнител, работила по проектите, описани в основанията за превода на парите.

На започналите заседания по отстраняването от длъжност в София жената изглеждаше видимо притеснена. Особено след като подсъдността вече бе преместена със законови изменения в Специализирания съд.

В публикуваната днес информация вече става ясно, че към групата са добавени и Елена Димитрова - касиер и Христо Христов - директор на дирекция "Техническа" в общината. Общинските поръчки, включващи почистване на дерета, полагане на чакъл, ремонт на улици, както и премахване на последствията от наводнения през 2014 г., били възлагани на различни търговски дружества, собственост на социално слаби лица.

Пътят (както и годините) на досъдебното производство се набиват на око: то е било образувано от Окръжна прокуратура – Велико Търново, след подаден сигнал от търговско дружество "Строй 2014" ЕООД. През октомври 2017 г. е било изпратено на основание подсъдност в Окръжна прокуратура – Бургас, а после с постановление на ексглавния прокурор Сотир Цацаров е било дадено ръководството на разследването и осъществяването на постоянен надзор за законност да осъществява Софийска градска прокуратура.

Накрая с променената подсъдност на кметовете се озова и в Спецсъда. Там също обвинението поддържаше градската прокуратура, която всъщност днес внася обвинителния акт.

Ето и целия текст на прокурорското съобщение:

Софийска градска прокуратура е внесла за разглеждане в съда обвинителен акт срещу Панайот Рейзи, Златка Мусева, Елена Димитрова, Христо Христов и Венцислав Петров за извършено от тях престъпление по чл. 203, ал. 1, вр. чл. 202, ал. 1, вр. чл. 201, вр. чл. 20, вр. чл. 26 от Наказателния кодекс.

Досъдебното производство е било образувано от Окръжна прокуратура – Велико Търново, след подаден сигнал от търговско дружество „Строй 2014“ ЕООД. Постъпили данни, че през периода 2014 г. - 2017 г. длъжностни лица от администрацията на Община Созопол нарушили служебните си задължения, като допуснали извършване на банкови преводи в полза на лицето С.Г. По този начин се целяло набавяне за себе си и за другиго имотна облага. Извършените от тях деяния са били квалифицирани по чл. 282 от НК – престъпление по служба, от което би могло да настъпят немаловажни последици за Община Созопол.

През м. октомври 2017 г. делото е било изпратено, на основание подсъдност - по чл. 35 и чл. 36 от НПК, в Окръжна прокуратура – Бургас.

С постановление на главния прокурор на Република България е било разрешено ръководството на разследването и осъществяването на постоянен надзор за законосъобразността му, както и своевременното му провеждане, да бъде извършено от Софийска градска прокуратура.

След приключено досъдебно производство обвиняемите са предадени на съд за длъжностно присвояване на сумата от 2 140 156,07 лева, собственост на Община Созопол.

Престъпните деяния били извършени чрез възлагане на строително-монтажни и строително-ремонтни дейности на различни търговски дружества. Въпросните фирми били собственост на социално слаби лица.

Схемата била следната: директор на дирекция „Техническа“ в общината – обвиняемият Христов, инициирал необходимостта от строително-монтажни работи. Те включвали почистване на дерета, полагане на чакъл, ремонт на улици, както и премахване на последствията от наводненията през 2014 г. За извършването им били сключвани договори. Всички документи, издадени по тях за въпросните СМР, били неистински. Те били съставени от касиера на Община Созопол – обвиняемата Елена Димитрова, но не били подписани от лицата, представляващи собствениците на фирмите, извършили строително-монтажните работи.

През инкриминирания период обвиняемите заемали следните длъжности: Панайот Рейзи – кмет на Община Созопол, отстранен от длъжност на 16.04.2019 г., Христо Христов – директор на дирекция „Техническа“ в Община Созопол, Златка Мусева – главен счетоводител в Община Созопол, Елена Димитрова – касиер в Община Созопол и Венцислав Петров – собственик на четири фирми. На всички обвиняеми е наложена мярка за неотклонение „подписка“.

Предстои наказателното производство да продължи в съда.