Хората от община Сатовча настояват местното село Осина, което за една седмица се превърна в огнище на зараза от коронавируса, да бъде поставено под карантина. 

„Това е повече от наложително, заразата се пренася много бързо в целия район“, обясни пред БНР кметът на общината д-р Арбен Мименов. Според него не е нито професионално, нито морално да се чака.

В село Осина, което се намира до пътя Сатовча - Доспат, по официални данни живеят около 630 души.

Само за три дни броят на заразените с коронавирусната инфекция се увеличи от 10 на 23. Вероятността да са много повече е голяма, се притеснява кметът на Сатовча, в чиито предели е селото.

Една от хипотезите е, че заразата е донесена отвън. Другата, която местните хора смятат за много по-вероятна, е свързана с онкологично болна жена, която след лечение в столична болница, където беше открита вътреболнична инфекция, дошла при близки в Осина да се грижат за нея. 

След дни състоянието на жената се влошило рязко. Местната медицинска сестра я приела в здравния пункт и я включила на система. На другия жената е приета в болница, където е починала. Тя е дала положителен резултат за коронавирус. Установено е, че са заразени медицинската сестра, нейното семейство и близките на починалата. 

"Аз съм притеснен за Осина и за цялата околия. Ще пламне община Сатовча", каза д-р Арбен Мименов. Но допълни, че той няма право да издаде заповед за карантина.

"На всички цехове съм раздал дезинфектанти, на всички цехове в общината, на всички търговски магазини - дезинфектанти за пръскане на подове, за лична защита“, допълни Мименов.

Движението към и от село Осина е изключително интензивно. Много хора пътуват всекидневно до Сатовча и Гоце Делчев. Камиони доставят суровина и изнасят готова продукция от петте дървопреработващи фабрики в селото, има и няколко шивашки цеха. 

И въпреки че повечето от хората, дали положителна проба за коронавирус, нямат никакви или имат леки симптоми, ако епидемията се разрасне, това ще затрудни и най-близката болница в Гоце Делчев. Проблемът не е с леглата, категорични са медиците в общинското лечебно заведение. Могат да се обособят още 18-20 болнични легла, но няма достатъчно лекари и медицински сестри, както и защитни костюми, уточнява БНР.