Националният фронт за спасение на България ще настоява за проактивни мерки на държавата за вкарване на публичен ресурс в частния бизнес. Това заяви зам.-председателят на НФСБ Борис Ячев пред БНР преди днешния коалиционен съвет.

„Предстои да се ускори работата по големи държавни инфраструктурни обекти - магистрали, язовири, пътища, ВиК сектора, където ще бъдат вкарани милиарди левове. Идеята е да се даде възможност извън големите обичайни фирми, които участват и печелят обществени поръчки за милиони левове, да бъдат ангажирани и по-малък тип бизнес под формата на подизпълнители, снабдители със съоръжения, с техника, с материали, с други услуги. Това е сериозна мярка, която ще подпомогне“, коментира Ячев.

Няма да се наложи драстична промяна в Закона за обществените поръчки. И по сега действащите правила може да се разшири ветрилото за участие на повече фирми, смята Борис Ячев.

Мярката 60:40 за НФСБ остава спорна, която няма да доведе до реален резултат за бизнеса, припомни Ячев. Той се позова на статистика, според която под 1% от фирмите ще се възползват от мярката. По думите му държавата трябва да се ангажира по-активно, не просто като даде една заплата или обезщетение за работниците.

НФСБ критикува и административната мярка спрямо търговските вериги за българската продукция.

„Щабът има решаващата дума, но аз мисля, че поетапно може да се върви към мерки, които не толкова да скъсят социалната дистанция, а да дадат възможност бавно и постепенно хората да започнат да се връщат по работните си места“, посочи още Борис Ячев.