Основните браншови организации в туризма излязоха с обща позиция, в която се иска подкрепа за сектора от правителството, заради усложнената ситуация във връзка с разпространението на коронавируса.

Позицията бе представена днес в пресклуба на БТА и е на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, Българския съюз за балнеология и СПА туризъм, Българската асоциация на туристическите агенции, Националния борд по туризъм, Българската хотелиерска асоциация, Българското конгресно бюро.

Според бранша кризата в туризма вече е настъпила.

Сред исканията му са държавата да поеме разходите за социални осигуровки, дължими от работодателите и работниците, по изплащаните от работодателите трудови възнаграждения, за срок от 12 месеца, считано от 1 април.

Друго искане е за безлихвено отсрочено плащане на ДДС за 12 месеца и на местен данък и такса смет за същия срок, пак считано от 1 април.

От бранша искат още осигуряване на целеви финансов ресурс, който да е не по-малък от 200 млн. лева чрез Българската банка за развитие за рефинансиране на кредити на туристическия сектор към банките.

Настояват и за мораториум върху влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за 12 месеца, считано от 1 август 2020 г., като това искане се подкрепя и от други браншове.

Иска се още иска правителството да инициира финансов инструмент за подпомагане на туристическия бранш чрез използване на евросредства.

Представителите на бранша информираха по време на пресконференцията, че по данни отпреди два дни има спад на продажбите на туристически услуги до 75 на сто, анулиране на над 90 на сто от планираните организирани събитийни прояви.

Според представителите на организациите почти 60 на сто от фирмите в бранша ще са принудени да съкращават работни места, хотелиерският и ресторантьорският сектор отчита спад в текущите продажби над 70 на сто и анулиране на резервации до 80 процента.

Тези данни са динамични, предупредиха от бранша и изтъкнаха, че към днешна дата те ще са още по-катастрофални.