Пикът на разпространението на новия коронавирус в Китай ще настъпи след 10-14 дни, прогнозира ръководителят на специалната комисия на Държавния комитет по въпросите на здравеопазването на КНР Чжун Наншан, предаде БТА.

"Предполагаме, че пикът на коронавируса от новия тип ще настъпи до 10-14 дни. Ние, както и преди, трябва да засилваме профилактичните мерки за ограничаване на разпространението му и бдителността ни не трябва да отслабва", заяви Чжун Наншан.

Хонконг обяви, че временно затваря 10 от общо 13-те пропускателни пункта с континентален Китай, за да спре разпространението на новия коронавирус, предаде Ройтерс.
Хонконгската лидерка Кари Лам взе това решение, след като медицински работници обявиха стачка заради отворената граница с континентален Китай и поставиха ултиматум на властите за пълното й затваряне.

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус каза днес, че няма нужда от мерки, които "ненужно пречат на международните пътувания и търговията" в опит да се спре разпространението на коронавируса, който досега причини смъртта на 361 души в Китай.

"Призоваваме всички страни да прилагат такива решения, които се базират на конкретен фактически материал и са последователни", каза той на среща на изпълнителното бюро на СЗО в Женева.

Глобалната свързаност, характерна за съвременния свят, е слабост при този епидемичен взрив, но в същото време ни дава и повече сила, посочи шефът на СЗО. Той добави, че необходимите инвестиции в "епицентъра" на заразата в Китай ще помогнат за "минималното и бавно разпространение" на заразата на други места и тя "може да бъде контролирана".

Според посочените от него данни досега са регистрирани 151 случая на заболявания от опасния вирус в 23 страни извън Китай. Той похвали социалните мрежи за помощта им за спиране на дезинформацията за коронавируса и подчерта, че солидарността сега е от най-голямо значение.

По време на изказването си Тедрос няколко пъти спираше поради кашлица и за да отпие вода, но каза на членовете на борда: "Не се безпокойте, това не е коронавирус!"

Влиянието на коронавируса върху китайската икономика ще бъде ограничено и временно, а финансовите пазари на страната ще се върнат към нормалното си равнище в дългосрочен план. Това се посочва в коментар, публикуван днес във в."Файненшъл нюс" (Financial News), притежаван от централната банка и цитиран от Ройтерс.
В същото време заместник-председателят на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) Лян Вейлян заяви, че китайската икономика е изправена пред нарастващото отрицателно влияние на избухналата вирусна епидемия, най-вече върху потреблението.
Китайското министерство на финансите ще субсидира изплащането на лихвите на някои компании, които са засегнати от коронавируса, съобщи днес държавният вестник "Гуанмин дейли" (Guangming Daily).
Субсидиите ще се основават на 50 процента от лихвата по заемите, отпуснати от централната банка в подкрепа на компании, засегнати от епидемията, за период, не по-дълъг от 1 година, уточнява вестникът. 

Китайската централна банка планира да инжектира 1,2 трилиона юана (173,8 милиарда долара) в националната икономика, понасяща сътресения заради коронавируса, предаде Ройтерс.
Пазарите в страната, които бяха затворени от 23 януари за лунната Нова година, трябваше да бъдат отворени в петък, но ваканцията им бе продължена заради епидемията от коронавирус.
Шанхайската фондова борса закри днес със спад от 7,72 на сто - най-големият дневен спад от лятото на 2005 година в контекста на паниката от вирусната епидемия.