Управлението на общите пари е една от най-важните теми на властта, а правителството - респективно Министертвото на финансите, отговаря за събирането на вземанията. Това е нивото, на което трябва да се търси отговорността, при твърдения на прокуратурата за несъбрани от държавата вземания от 500 млн. лв. от бизнеса на Васил Божков. 

Това обясни лидерът на ДСБ и съпредседател на "Демократична България" Атанас Атанасов пред бТВ. И добави: 

"Ако премиерът Бойко Борисов не внесе предложение в Народното събрание за смяната на министъра на финансите, ще поеме политическата отговорност за липсата на задълженията, които Васил Божков не е внесъл в държавната хазна."

По думите на Атанасов, който е и юрист, бизнесменът е имал политически чадър върху дейността си, след като е успявал. Припомни, че според държавното обвинение шефът на Комисията по хазарта (ДКХ) Александър Георгиев е давал пространни обяснения и бил казал, че ДКХ се ръководи от Божков.

"След като членовете на комисията и ръководството й се назначават от финансовото министерство, а комисията я ръководи Божков, кой е сложил чадър върху дейността?“, попита Атанасов.

Според Атанас Атанасов предстои да стане ясно дали Божков ще бъде върнат в България от ОАЕ:

„Сега, когато се казва, че за 5 г. Божков не е вкарал 500 млн. в държавата, какво ще направи министър-председателят?“

Според него Васил Божков "е изгрял по времето на правителството на Симеон Сакскобурготски и е имал свои депутати в политическата група на бившия премиер". Макар да не даде примери. 

„Когато Надежда Михайлова оттегли кандидатурата на Пламен Орешарски за кандидат за кмет на София, защото се е срещнал с Васил Божков, това беше ясен знак за позицията на десните сили към това лице“, допълни още Атанасов. 

(На местните избори в София през 2003 г. кандидатът на СДС, тогава с лидер Надежда Михайлова, трябваше да бъде Пламен Орешарски. По време на предизборната кампания обаче се появи информация за среща на Орешарски с Божков, което доведе до оттегляне на номинацията му. Михайлова пое отговорността за политическото решение и сама се кандидатира за кмет на София срещу Стефан Софиянски. По това време Иван Костов и ген. Атанасов все още са част от СДС - ДСБ се появава следваща година. - б.р.)

Относно казуса с публикуваните от прокуратурата телефонни записи с вероятното участие на президента Румен Радев и началника на ВВС ген.-майор Цанко Стойков, Атанасов смята, че Конституционният съд трябва да се произнесе и да каже какво се определя под „държавна измяна“.

Съпредседателят на „Демократична България“ припомни, че в парламента има постоянна Комисия за контрол на службите за сигурност и прилагането на СРС, в която има представители от всички политически сили. Той допълни, че има законова забрана да се разгласява информация, събрана от СРС, но има теория, че при надделяващ обществен интерес, информацията може да бъде използвана.

„Защо Румен Радев не излезе и не поиска заседанията на Комисията да бъдат публични и да се даде отговор кой съд е дал разрешението и за какво престъпление става въпрос?“, подчерта Атанасов.