"Доволен съм, че на тази среща не бяха взети решения, противоречащи на нашите ценности. Решения, които биха използвали тактиката на принудително връщане или биха противоречали на международните закони за човешките права, на европейското право", заяви френският президент Еманюел Макрон след днешната минисреща на върха в Брюксел, посветена на миграцията.

"На масата бе италианският премиер, който изрази позиция, съвсем сходна с позициите на другите участници в преговорите", продължи Макрон, цитиран от Ройтерс. 

"Дали тези проблеми, които обсъждаме сега, са най-неотложните? Не толкова, колкото преди година. Защото предприехме решителни действия и трябва да го признаем. Днешното предизвикателство е политическият натиск в някои страни членки и онова, което наричаме вторична миграция в Европейския съюз", коментира още Макрон. 

Италианският премиер Джузепе Конте каза, че се връща в Рим доволен от срещата между лидерите на 16 страни от ЕС, посветена на миграцията, предаде ДПА.

Конте и Макрон на минисрещата.

"Неофициалната среща в Брюксел за миграцията завърши и ние със сигурност сме доволни, връщайки се в Рим. Поведохме дебатите в правилната посока", добави премиерът, който представи план на Италия за радикална промяна в миграционната политика на ЕС.

Германската канцлерка Ангела Меркел подчерта, че на дискусиите за миграцията на минисрещата на върха в Брюксел е проявена много добра воля, предаде Асошиейтед прес.

Участниците в срещата са единодушни, че външните граници на Европа трябва да бъдат охранявани по-добре, за да не се допуска нелегално влизане на хора и че "всички страни трябва да споделят всички тежести" на миграцията, продължи канцлерката. Страните, където за първи път влизат повечето мигранти, не бива да бъдат оставени да се справят сами с мигрантския наплив. Освен това не бива мигрантите да избират в коя европейска страна да кандидатстват за убежище, добави Ангела Меркел, цитирана от АП.

"Ние всички сме съгласни, че искаме да намалим нелегалната миграция, че искаме да пазим нашите граници и че всички носим отговорност за всичко това. Не е допустимо някои да се справят с първичната миграция, а други - само с вторичната. Където е възможно, искаме европейски решения. Където не е възможно, онези, които имат общи стремежи, трябва да намерят общи рамки за действия. Когато става дума за външното измерение, за отношенията ни със страните на произход или на транзит, ние подчертаваме, че споразуменията между ЕС и Турция служат за пример, но трябва също да платим втория транш, за да може Турция да изпълнява задачата да подкрепя мигрантите с европейска помощ", каза канцлерката, цитирана от Ройтерс. 

Испанският премиер Педро Санчес призова партньорите от Европейския съюз да помогнат на Испания да се справи с потока от хиляди мигранти, пристигащи от Африка през Средиземно море.

"Ще поискаме подкрепа от нашите другари, от страните в ЕС, за да контролираме по-добре потока, от който страдаме сега, идващ от западното Средиземноморие", обяви Санчес. 

Премиерът на Малта Джоузеф Мускат изтъкна, че страните в ЕС желаят промени в подхода към миграцията, предаде ДПА. "Ние сме в ситуация, която ще ескалира, ако не вземем решения в близките дни. Онова, което чух днес, онова по което постигнахме съгласие днес, е знак, че вероятно има воля за промени", добави той. 

Много от предложенията на Италия за промяна на миграционната политика на Европейския съюз са представяни и преди, заяви гръцкият министър-председател Алексис Ципрас, цитиран от БТА.

"Мисля, че повечето от тези предложения бяха предложения, за които вече са били правени опити да бъдат приложени", каза Ципрас след лидерска среща на ЕС, на която беше представен планът. "Мисля, че в крайна сметка трябва да разберем, че трябва да се справим с много труден въпрос, но в рамките на международното законодателство и нещо повече, в рамките на нашите общи принципи и ценности - хуманни принципи и ценности", заяви той.