На фона на това, че Германия може да започне да връща мигранти на страните, през които са минали и са се регистрирали, България направо поиска затваряне на границите в Евросъюза.

Както Клуб Z писа, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще преговаря с други европейски страни по въпросите на миграцията и ще даде отчет за тези разговори пред партията си на 1 юли, предаде Асошиейтед прес. Тя подчерта, че не иска Германия едностранно да започне да връща мигранти на границите си - нещо, за което призовава вътрешният министър Хорст Зеехофер от Християнсоциалния съюз (ХСС) - традиционния баварски партньор на Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел.

Меркел смята да води преговори и около предстоящата среща на върха на ЕС. Германия може да предложи на други държави членки на ЕС финансова помощ, ако те се съгласят да приемат обратно мигрантите, подали молби за убежище на тяхна територия. Двустранните споразумения, които цели да сключи с Италия, Австрия и други държави, ще бъдат подобни на онова, договорено от ЕС с Турция през 2016 г.

Дали и България ще е сред страните, все още не е ясно. В масовия случай мигрантите се регистрират у нас, но използват страната като транзит към Западна Европа.

Днес и премиерът Бойко Борисов говори по темата и предложи "превантивно" затваряне на всички външни граници на Европейския съюз. 

"България се справи, без много да приказваме, без много да се оплакваме, ние си създадохме надеждна охрана на българо-турската граница – с необходимите заграждения, с допълнителна полиция, кораби и от година и половина България има нови ситуация. На картата ще видите, че нашата граница, която се охранява, е колкото гръцката. Затова предлагаме компромисен вариант, който ще защитавам на Европейския съвет – на първо място, предлагаме незабавна превенция, а тя включва затваряне на всички граници в ЕС", заяви Борисов, цитиран от БГНЕС.

"Официално всеки, който иска да влезе в ЕС, трябва да влезе на контролно-пропусквателните пунктове – там да му се видят отпечатъците, да се прегледа, да се види. Това не е нещо по-различно от това, което се прави в САЩ, Канада и където и да е. Откъде накъде Европа да е като един разграден двор. Това е груба грешка. Държавите да се делят вътре в Европа. Държавите, които сме на първа линия, ако трябва да бъдат подпомагани, да се подпомогнат, и всичко да отиде на КПП. Ако не са спазени изискванията, който откъдето е дошъл, да се върне там, откъдето идва", обясни Борисов.

"Затова първата дума се казва превенция – незабавно спиране на потока и оттам спазване на правилата", посочи той в заключение.