Българската "Гранична полиция" е сигнализирала турските си колеги за побоя над българин на пункта Лесово - Хамзабейли. Получено е извинение и уверения, че ако информацията се потвърди, виновният служител ще бъде наказан. Това съобщи пред бТВ министърът на външните работи Екатерина Захариева.

Случаят е записан на камера и по него тече разследване.

„Надявам се да предприемат мерки срещу служителя, който е извършил това”, посочи Захариева.

Инцидентът е станал на 29 октомври. Заедно със съпругата си и нейна приятелка български гражданин пътувал за Турция. След като преминали българския контрол, от турска страна започнали да им искат някакви липсващи печати. Мъжът не разбрал какво точно му говорят на турски език и решил да се върне в България. Докато обяснявал на спътничките си какво става, към колата се приближили няколко души, отворили вратата и започнали да му нанасят удари.

Вчера от прокуратурата съобщиха, че са сезирани за инцидента от служителка на банково гише на граничния пункт и е започнало разследване. Установено е, че инцидентът е станал на българска територия, а нападателите са чуждестранни длъжностни лица.

Захариева съобщи, че са иззети записите от охранителните камери и увери, че българската прокуратура ще разследва казуса независимо от заключенията на турската страна.

Вицепремиерът и външен министър посочи, че съжалява за оставката на здравния министър проф. Николай Петров. 

„Проф. Петров буквално ни каза: Не съм градил име 60 г., за да бъде омаскарено. Постът не ми е самоцел, важно е да се запази и репутацията на кабинета. Фактите са факти, имало е разследване на органите, не е установено извършване на престъпление”, заяви Захариева.

Според нея не може да се твърди, че Николай Петров е прикривал нещо.

Захариева очаква мониторинговият доклад на Брюксел за България да бъде обективен, както всеки път.

Надявам се да се отчетат и положителните неща, изтъкна вицепремиерът.

„Те искат да видят невъзвратимост на процесите и напредък по делата с голям обществен интерес. За организираната престъпност отчитат, че има огромна разлика отпреди 10 г. По отношение на корупцията обаче има още какво да се желае и фактът е, че ние също го признаваме”, отбеляза министърът.

Тя изтъкна, че има доста започнати дела и трябва да видим как ще продължат в съдебна фаза и дали ще има осъдителни присъди. „Има доста министри, депутати и кметове, които са обвиняеми или пък се разследват в момента”, допълни Захариева.