Над половината от българите смятат, че вицепремиерът Валери Симеонов трябва да подаде оставка.

Това сочат данните от поредния експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен на 12 и 13 октомври след 800 души. Сондажът е представителен за пълнолетното население на България.

56 на сто от анкетираните са категорични, че Симеонов трябва да подаде оставка. 35% са на противоположното мнение. Сред противниците на оставката личат привържениците на управляващите. Валери Симеонов влезе в остра конфронтация с медиите, като първо индиректно заплаши водещия на сутрешния блок на Нова тв Виктор Николаев, а след това обяви, че чака извинение от БНТ, БНР, Нова тв и бТВ, в противен случай ще ги даде на съд.

 

62% от участниците в сондажа на "Галъп" са на страната на журналистите, а 18% подкрепят Симеонов. 5% не избират нито едната от двете опции.

2,2 милиона са пълнолетните българи, които казват, че знаят за случаи на шуробаджанащина в своята община, изчислили са от агенцията.

41% отговарят с „да“ на въпроса дали знаят за конкретен случай на уреждане на „свои хора“ от страна на властта в своята община, а 56% отговарят с „не“. Тези 41% се равняват на около и над 2.2 милиона души. В такива въпроси не може да се очаква съвършена искреност и това означава, че числото вероятно е по-високо.

Не личат особени разлики според типа населено място. Симпатизантите на ГЕРБ споделят за случаи на шуробаджанащина в по-малка степен – вероятно това е естественият им защитен рефлекс като привърженици на управляващата партия.

В хасковския казус 45% вярват на Елена Йончева, а 17%  - на Делян Добрев. 8% - на нито един от двамата. Останалите не са запознати или не могат да отговорят. Явно масовото убеждение е, че подобни казуси са повсеместни в страната и това се приема дори автоматично.

По повод случилото се с Делян Добрев на анкетираните е предложено да избират между две опции: „Оставката на депутат е лична негова воля и не бива изобщо да се подлага на гласуване“ и „Партията може да задържи един депутат в парламента, въпреки че той иска да напусне“. Според две трети от хората оставката е избор на депутата и не трябва да се подлага на гласуване.

 По този въпрос само привържениците на ГЕРБ контрастират – там дяловете дали една оставка трябва или не трябва да се гласува са 50/50.

Мнозинство от 69% одобрява оставката на Антон Тодоров, включително и симпатизантите на ГЕРБ, сочат данните.

Скупчването на случаите с Делян Добрев, Антон Тодоров и Валери Симеонов очевидно подлага на риск подкрепата за управлението – на фона на напрегнатата ситуация около дебата с президента Радев. И двете партии от управляващата коалиция, разбираемо след скандалните казуси, са изправени пред електорален спад, като през следващите месеци ще стане ясно дали той е само ситуативен, коментират от "Галъп интърнешънъл".

Данните са от независим от външно финансиране телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“ сред 800 души на възраст 18+ години. Използваната методика е телефонно интервю в панел, стратифициран по различни демографски признаци за постигане на национална представителност. Изследването е проведено в периода 12-13 октомври 2017 г. Възложено, финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл“.