"След президента Росен Плевнелиев не съм чул нито един политик, който да защити евроатлантическата кауза. Всичките мълчат - и отляво, и отдясно, и от центъра. Защо мълчат? Как може толкова много страхливи хора да отидат в политиката? Това е много тежка професия на сблъсък на характери, на смелост, на устойчивост да налагаш възгледите си, да търсиш компромиси. Това изисква кураж, компетентност, подготовка. Ако искат съвет тези, които отиват в парламента - не отивайте там, за да бъдете мъртви души, машинки за гласуване. Политици нямат куража да защитят кауза, зад която цялата държава е застанала - евроатлантическата кауза. Защо отиват в парламента? Да защитават Путин ли? Той няма нужда от защита..."

Това заяви бившият премиер и бивш лидер на СДС и на ДСБ Иван Костов в предаването "120 минути" на бТВ. Бившият министър-председател отказа да говори в конкретика за актуалните политически събития, за десницата и разделението й, за служебното правителство, току що назначено от президента Румен Радев. Причината - масираната кампания в продължение на 23 години с цел "да ми се затвори устата". 

За актуалната политика

"Не съм човекът, който анализира тези неща. Не желая да споделям политически преценки, не мисля, че са важни. Бяха направени неимоверни усилия да ми се затвори устата, да бъда обвинен в какво ли не. Заради това - добре, повече политически няма да говоря. Затворили сте ми устата - вярно, с лъжи, най-нагли безобразия, но... устата ми е затворена и ще си я държа така", заяви Костов и припомни, че откакто напусна активната политика се занимава сериозно с рисковете пред националната сигурност чрез "Лабораторията за управление на рисковете".

Костов обаче предупреди откъде идва част от кризата в страната ни:

"Част от кризата в България се дължи на това, че опитът не се зачита. Всичко тук се измисля наново. Включително и последната, и предпоследната протестна вълна се обяви за нещо ново и невиждано, въпреки че не постигна практически нищо", каза той, припомняйки, че предишните вълни са довели наистина до смяна на системата, която стъпи на енергията на хората.

Той заяви на изричен въпрос от водещия, че няма лошо да има приемственост в десницата, но никой не се съветвал с него. И добави, че каквото и да каже по въпроса - то ще бъде отхвърлено и няма да бъде чуто, колкото и да повтаря очевидното - че не стои зад никой от актуалните политически проекти. И нарече хората, които "произвеждат" този тип говорене "видиотени" по темата.

За доверието, прокуратурата, референдума

"Институции без доверие не могат да правят реформи", заяви бившият премиер и се обърна към прокуратурата: "Погледнете си рейтинга. Имате ли доверието на хората да сте държавни обвинители, след като сте се проваляли толкова пъти и сте показали, че сте безпомощни срещу престъпността?"

Бившият политик добави, че правилото "нямаш доверие - не можеш да си вършиш работата" важи за всички институции. Костов отказа да коментира дали въвеждането на мажоритарен вот би било за добро или за лошо. По темата за провеждането на референдум заяви:

"Не, не бих предложил референдум с безгрижието, с което беше предложен. Допитването може да доведе тоталитарна държава в България, както доведе авторитарна държава в Турция. Ваймарският синдром се задейства в Турция. Народът, поставен в условия на пряка демокрация, когато не е ясно какво избира, може да избере тоталитарен режим".

И призова който не разбира рисковете от пряката демокрация да види какво се случва в Турция с предстоящия там референдум. И да си припомни Германия на Хитлер и Италия на Мусолини. 

"Това не е демокрация. Тези хора са дълбоко неправи. Може да са прави на ниво на шоу, на ниво медия, на примитивно повърхностно ниво. Но това са тежки въпроси. Хайде да не импровизираме", добави Костов по темата с референдума.

За президента Румен Радев и Путинова Русия

Според Иван Костов изборът на Румен Радев за президент у нас по-скоро прилича на вота в САЩ - от недоволство, което избра и Доналд Тръмп, отколкото на подем на БСП. Бившият премиер припомни, че по време на кандидат-президентската кампания контент анализът на посланията на Радев е показал, че "има съвпадение на неговите тези с руската пропаганда и това е очевидно". 

Костов даде пример с "тезата", че санкциите срещу Русия вредят със същата сила на страните от ЕС.

"Това е груба руска манипулация", категоричен бе той и обясни, че санкциите, които ЕС наложи заради анексацията на Крим и войнта в Донбас са изключително предизни и се отнасят до образувания, лица, фирми и организации и техните финанси и сметки, свързани конкретно с нарушаването на международното право в Украйна и руската агресия.

Костов се обърна към привържениците на Путиново влияние само да видят какви са щетите например от руските енергийни проекти у нас - издържахме "Бургас-Александруполис", плащахме за "Южен поток", за АЕЦ "Белене" и това са милиарди щети. Според него ако Русия увеличи влиянието си върху политическата система както по времето на Георги Първанов, това ще доведе до рестарт и на тези губещи проекти.

За Доналд Тръмп и либерализма

На въпрос каква е оценката му за първите действия на новия американски президент Доналд Тръмп, бившият министър-председател заяви:

"Да го съдим по делата, както се казва. Да видим какво ще направи."

Според Костов мерките, обявени от Тръмп, са насочени към защита на сигурноста на американските граждани. Тези действия се аргументират със защитата на границата, на суверенитета от нелегални имигранти, които може би нарушават реда и влияят върху демографията, благосъстоянието, начина на живот - това е неоконсерватизъм.

"Такива неща се правят и в Европа, особено в Източна Европа. Ограда на границата ние направихме първи, ако забелязахте", припомни Костов.

Той заяви, че политиката на Тръмп не трябва да става оправдание за слаба българска политика. Но каза, че от това дали Тръмп ще е достатъчно отговорен да не редуцира ангажиментите на НАТО, как ще се държи спрямо Брекзит нас ни засяга пряко. 

"Аз не съм либерал в никакъв случай и не приветствам либералната идеология, особено пред лицето на нейната пълна безпомощност пред съвременните предизвикателства – пълната безпомощност пред Путин, пълната безпомощност пред нелегалните имигранти, пълната невъзможност да се защитят страните от тероризъм, да се отговори на въпроса за дезинтеграцията на държавите, за изчерпания им потенциал да интегрират имигранти и малцинства", каза Костов.

По думите му е очевидно, че това води до упадък и до нарастване на неравенството. В резултат се надигат естествени вълни на отпор и недоволство.