Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен. 

Според промените държавни и местни управници и физически лица трябва да премахнат от територията, на която са собственици, всички надписи, паметници, символи и лозунги, създадени през комунистическия режим в негова възхвала. Премахнатите паметници могат да бъдат предоставени на Музея на социалистическото изкуство.

Ако се поставят паметници, то е позволено, само ако се посочва задължително престъпния характер на режима чрез табела или изписване. В случай на нарушение глобата е 200 лева, а за юридически лица - 2000 лв. Според промените периодът 9 септември 1944 г. - 10 ноември 1989 г. трябва да влезе в учебниците и учебните помагала.

Музеят на социалистическото изкуство ще приютява символите на режима.

104 депутати подкрепиха промените, 46 бяха "против", а трима се въздържаха. Подкрепата дойде основно от ГЕРБ, ДПС и Реформаторски блок.

Гласуването бе предшествано от бурен дебат, започнал още вчера. Лидерът на ДОСТ Лютви Местан призна, че съжалява, че е приел едно неискрено извинение за Възродителния процес в миналия мандат, когато бе шеф на ДПС. Тогава лидерът на БСП Сергей Станишев се извини за този процес на голям митинг на "Орлов мост", а Местан прие извинението с прегръдка и дори целувка. БСП и ДПС бяха коалиционни партньори в рамките на кабинета на Пламен Орешарски.

Местан заяви, че този дебат не е за миналото.

"Дебатите са каква е България и ще остане ли на своя стратегически път като модерна, европейска и атлантическа държава. Наблюдаваме откровени напъни на външни сили за отклоняване на България от стратегическия избор. Хибридната война не е а абстраткен израз, а жестока реалност. Представяте ли си подобни напъни да бяха реализирани към Полша, Унгаря, Чехия? Това щеше да бъде скандала на скандалите", каза Местан.

Според него българското общество няма силни демократични рефлекси.

Депутатът от БСП Валери Жаблянов репликира Местан защо не се отнася по същия начин към авторитарния режим в Турция.

"Вашето искрено възмущение би следвало да се разпростира върху всички режими. Когато вие официално се срещате с представител на един авторитарен режим, който нарушава всички демократични и правни норми и е поставил по затворите десетки хиляди свои граждани... Ако вие бяхте започнали със заклеймяването на този режим, щяхте да бъдете силен политик. Вие не смеете да се произнесете срещу откритите призиви за ревизия на Лозанския договор, което означава ревизия на границите на поне 10 държави. Дори не смеете да си помислите за мащаба на душевните терзания на г-н Ердоган. Стимулирате и подклаждате авторитарни тенденции в съседни държави", заяви Жаблянов.

Местан отговори, че тази реплика е опит за замазване. 

"Готвите се за властта. Какъв е геостратегическият ви приоритет? Да изпълните руската стратегия да отклоните България от НАТО. Лютви Ахмед Местан е български политик, който е загрижен за рисковете, пред които рецидивите на комунизма изправят съвременна България. За политиката на други държави ще задавате нвъпроси на техните политици. Голяма опасност, идва от Изток", каза Местан.

Веднага след това лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че приоритетите на БСП са ясни и непроменени от времето, когато БСП вкара България в ЕС.

Депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров попита ще сринем партийния дом, ако се приеме този закон. Той напомни, че в него все още са запазени много от символите на комунизма. Един от вносителите на закона Петър Славов отговори, че сградата няма да се разрушава, но всички символи по фасадата й трябва да се премахнат.

Депутатът Илиян Тодоров от "Атака" ивади на трибуната бутуилка от бира, на чиито етикет има петолъчки. И попита дали това вече ще бъде забранено. Водещият заседанието Иван Иванов му направи забележка за "нерегламентирано продуктово позициониране".

Депутатът от ДПС Четин Казак припомни, че десницата винаги внася подобни законопроекти, когато усеща, че започва да губи властта. Според него това поведение е лицемерно.

"За 27 години не можахте да сътворите нищо, с което да се отърсите в миналото. Воювате със симовли, паметници. Какво ще направим с филмите, книгите, които са написани по онова време", попита Таско Ерменков (БСП).

Той цитира стихотворение на Веселин Ханчев, според което героите на комунизма ще продължават да живеят.

Според депутата от ГЕРБ Методи Андреев темата е изключително важна и всички десни политици дължат извинение на своите избиратели, че "тази зараза комунизма продължава да съществува". Според него партизани е имало в Гърция и Югославия, докато в България е имало "шумкари, които са работили против собствения си народ" и са били финансирани от СССР.

"Политиката не може напълно да бъде откъсната от историята, ние не сме първите, които под някаква форма се връщаме назад във времето", заяви вчера Янаки Стоилов (БСП).

Той припомни, че според последни проучвания над половината българско население има положително мнение за Тодор Живков.

"Днес в 21 век, в парламента говорят, че комунистическият режим има две лица и го величаят, а истинското му лице е терор, смърт и насилие, което е погубило собственото си население. Историята има само едно лице, отказвам като млад човек да живея в държава, в която комунизмът се величае. Срам ме е от вас", заяви Георг Георгиев (ГЕРБ).

Веднага след гласуването Филип Попов (БСП) заяви, че социалистите ще продължат да тачат Христо Ботев и изчете част от "Символ верою на българската комуна".