Българският ансамбъл се класира за финала в многобоя на олимпийския турнир по художествена гимнастика в Рио де Жанейро.

Нашите момичета завършиха на седмо място в квалификациите със сбор от 34,182 точки, след като получиха 17,566 т. на пет ленти и 16,616 т. на два обръча и три чифта бухалки.

14 ансамбъла участваха в квалификациите, а първите 8 от тях се класират за утрешния финал. Добрата новина в случая е, че се започва от нулата, без да се зачитат оценките от квалификациите.

Михаела Маевска, Християна Тодорова, Ренета Камберова, Цветелина Найденова и Любомира Казанова изиграха добре първото си съчетание, но допуснаха леки неточности. Те получиха оценка от 17,566 т.

На два обръча и три чифта бухалки българките изпуснаха два пъти бухалки и бяха оценени с едва 16,616 точки. Така те влизат във финала със седми резултат.

Квалификацията изненадващо спечели ансамбълът на Испания с 35,749 т. (17,783 на пет ленти и 17,966 т. на обръчи и бухалки).

Защитаващият титлата си тим на Русия направи грешки на обръчи и бухалки и е на втора позиция в класирането с 35,516 точки (18,283 и 17,233). Беларус заема третото място с 35,433 т. (17,583 и 17,850).

В класирането следват Италия с 35,349, Япония - 35,149, Израел - 34,883, България - 34,182 и Украйна с 33,816 точки. Тези отбори се класират за финала, който е в неделя от 17,00 часа българско време.

Ансамбълът на Китай, който се нареди на 11-а позиция, едва завърши последното си съчетание заради контузия на една от гимнастичките.