Зам.-председателят на НПСД Кемал Тинев защити действията на България по повод предаването на Абдуллах Бююк, обявен от властта на Ердоган за "предател". В дълга публикация на профила си във фейсбук Тинев излага подробно всички факти, свързани с пребиваването на известния гюленист у нас.

Според Тинев отказът за екстрадирането на Бююк, постановен от българския съд, не го поставял над останалите закони в Република България, с които всеки чужденец е длъжен да се съобразява (всъщност не един, а два съдебни състава - на СГС и САС се произнасят еднозначно, че турският гражданин е преследван заради политически убеждения и има опасност да не получи честен процес в родината си, .р.)

[[nid:42873]]

И след мотивирания отказ за предоставяне на политическо убежище от страна на вицепрезидента Маргарита Попова, базиран на предоставена информация от МВР и ДАНС, Абдуллах Бююк е изчерпал законовите възможности за оставане в страната, придължава разсъжденията си Тинев.

Той твърди още, че като зам.-председател на НПСД се разграничава от декларациите на Изпълнителния и Гражданския съвети на Реформаторския блок, които осъдиха предаването на Бююк. Тинев е убеден, че Турция е демократична държава и няма основания да се мисли, че Бююк няма да получи справедлив процес.

Ето какво пише Тинев:

"За да спрат спекулациите по случая с принудителното извеждане от страната на турския гражданин Абдулах Бююк (Ферхат Туналъ). През август 2015 г. Абдуллах Бахри Бююк е задържан в Истанбул в офиса на фирмата, която притежава, по време на сбирка с още 17 бизнесмени. Анадолската прокуратура повдига обвинение срещу него за „пропагандиране на незаконна дейност, политическа, участие и членуване в терористична организация и пране на пари“. Същият е освободен до процеса, като му е наложена забрана да напуска Турция. Паспортът му е изискан, но той не го предава, като го обявява за изчезнал.

Турският гражданин Абдуллах Бююк влиза в Република България през ГКПП „Капитан Андреево“ с пътнически автобус през септември 2015 г. В началото на февруари при проверка в базата данни на „Интерпол“ е установено, че Бююк пребивава в страната с невалидни документи, тъй като паспортът му е обявен за изчезнал няколко месеца по-рано. Тогава Бююк е арестуван и поставен под арест.
На 24 февруари 2016 г. адвокат Димитър Марковски започва процедура по искане на политическо убежище за Абдуллах Бююк. Молбата му е разгледана от Комисията по предоставяне на убежище, която подпомага работата на Вицепрезидента. Членовете ѝ са поискали нарочно становище от ДАНС. За отказа допринася нарочно становище на ДАНС, поискано от комисията в хода на нейната работа.

На 15 февруари 2016 г. от Анадолска главна републиканска прокуратура – гр. Истанбул постъпва искане за екстрадиция на турския гражданин Абдуллах Бююк „заради разследване на лицето за предполагаеми връзки с терористични организации“. На 9 март Софийски градски съд не допуска екстрадицията, като приема, че движението на Фетхулах Гюлен, в което Бююк декларира, че членува, не фигурира в утвърдения списък на терористичните организации. На 28 март 2016 г. решението на СГС е потвърдено от Апелативен съд-София. На 27 юли Вицепрезидентът Маргарита Попова постановява отказ да предостави убежище по политически причини на Абдуллах Бююк. 

След постановяване на отказа за политическо убежище, от кабинета на Вицепрезидента уведомяват МВР. На 9 август 2016 г. във връзка с факта, че Абдуллах Бююк не разполага с валиден документ за пребиваване и престой, както и че му е отказано политическо убежище, Дирекция „Миграция“ на МВР издава заповед за принудително извеждане от страната на турския гражданин Абдулах Бююк. Преди постановяването на заповедта МВР се допитва и до Държавната агенция по бежанците (ДАБ). Установено е, че „Бююк не е правил постъпки за узаконяване на престоя си и не е бил в процедура за предоставяне на международна закрила.“

От началото на годината МВР е експулсирало по същия начин 500 чужденци, от които 31 турски граждани, които са предадени по същия начин на властите в Република Турция. Спрямо 67 турски граждани е издадена заповед за принудително извеждане от страната, като 36 от тях все още се издирват. Когато един чужденец няма валиден документ за самоличност и му е отказано политическо убежище, а самият той не е кандидатствал за друг вид бежански статут и от ДАНС има становище, че представлява заплаха за националната сигурност е явно, че няма друга опция, освен да бъде върнат в държавата, чиито гражданин е. Република Турция е демократична страна и няма никакви доказателства, че Абдуллах Бююк го грози нещо повече от това да се изправи срещу правосъдието. Към момента няма обективни предпоставки да мислим, че Абдуллах Бююк няма да получи справедлив процес.

Отказът за екстрадирането на Бююк постановен от българския съд, не го поставя над останалите закони в Република България, с които всеки чужденец е длъжен да се съобразява. След мотивиран отказ за предоставяне на политическо убежище от страна на Вицепрезидента на Република България, базиран на предоставена информация от МВР и ДАНС, Абдуллах Бююк изчерпва законовите възможности за оставане в страната. Като зам.-председател на НПСД, аз се разграничавам от декларациите на Изпълнителния и Гражданския съвети на РБ в частта им засягаща случая Бююк.

Кемал Тинев – зам.-председател на НПСД"

Клуб Z припомня, че изненадващото предаване на дисидента на турските власти на Капъкуле на 10 август отприщи куп негативни коментари по адрес на правителството. То стана, при положение че съдът на два пъти е отказал екстрадиция по турското издирване и без да се спазят разпоредбите на Закона за чужденците, на базата на който МВР го отпрати.