Националното събрание на ДСБ се събира днес, за да реши дали партията да остане в Реформаторския блок (РБ). Казусът възникна в края на миналата година, когато бяха приети промените в Конституцията и в тях бе записано, че прокурорите ще имат мнозинство в своята колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС). Заради този текст правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка, а лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че излиза в опозиция. Малко по-късно партията го последва, но решението "за" или "против" оставане в Блока бе отложено за конгреса. Според предварителните нагласи оставане в РБ при дадени условия е по-вероятният развой.

Активът на ДСБ по места в голямата си част е  не иска да напуска Блока. Местните десебари се мотивират с това, че в общинските съвети групите на Реформаторския блок, избрани на последния местен вот, са консолидирани и работят добре.

Самият Кънев обяви, че започва да работи по нов десен проект. Той обаче не заяви категорично, че ДСБ трябва да напусне Блока. Каза само, че иска да чуе от ДБГ и СДС къде точно е тяхната линия на компромис с ГЕРБ, прекрачването на която ще ги накара да напуснат правителството. В едно от последните си изявления той каза, че РБ в момента търси себе си, а дали ДСБ ще чака края на този процес ще се реши днес.

Оставане във формата на Реформаторския блок обаче има и друго измерение - ако ДСБ го напусне, трудно би останала част от парламентарната група. А оставането на депутатите от ДСБ като "независими" ще ограничи полето им на действие в Народното събрание - право на изказвания в зала и т. н. Напускането на парламентаристите от ДСБ и част от "непартийните" депутати от Гражданската квота обаче би могло да застраши като цяло групата на реформаторите, ако се случи нов конфликт в рамките на коалицията, анализират представители на различните партии.

От актива изтъкват, че ако ДСБ напусне Реформаторския блок, това само ще повтори историята със "Синята коалиция". Тя се разпадна малко преди парламентарните избори през 2013 г. и след това нито ДСБ, нито СДС влязоха в парламента. Именно този крах на автентичната десница наложи създаването на Реформаторския блок.

В ДСБ по места има леко напрежение за предстоящите промени в партийния устав, но се очаква той да бъде приет. В него вече ще има ново ниво на управление - областна организация във всички 31 избирателни района в страната. Досега местните структури бяха на общинско ниво. Председателят на областната организация да се номинира от Националното ръководство и да се избира от местните структури е предложението в новия проектоустав, научи Клуб Z.