4-5 фирми имат огромна успеваемост в печеленето на обществени поръчки у нас, което значи, че това е картел, заяви днес пред Нова телевизия бившият финансов министър (2009-2013) Симеон Дянков.

Той си е дошъл за няколко дни в България от Великобритания, където преподава във висшето Лондонско училище за икономика.

Дянков отговори утвърдително на въпроса дали това са фирмите, споменати от премиера Бойко Борисов и за които се твърди, че са свързвани с Делян Пеевски и Валентин Златев. Третата е свързана с друг депутат от ДПС.

"Една фирма е участвала напоследък в близо 400 обществени поръчки. Спечелила е 390, т.е. около 95 на сто от тях. Ето това е картел, когато кандидатстването винаги осигурява успех. Това значи, че фирмите се договарят коя къде да участва. Не че са успешни, а имат огромна успеваемост в печеленото на поръчки", изтъкна Дянков.

"Не е работа на премиера да спира обществени поръчки. Това означава, че някой не си върши работата", смята той.

Спирането на поръчките е работа на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Картели се наблюдават през последните девет години, отбеляза Дянков. Те започнали още по времето на Сергей Станишев, продължили в по-голяма степен при Орешарски. За съжаление, те се наблюдавали и при сегашния кабинет на Бойко Борисов.

Според Дянков трудно ще се докаже картел при горивата. По-вероятно имало споразумение между основните играчи за цените на бензина. На регионално ниво винаги може да се каже за сравняване на цените.

По-лесно да се докаже, че има картел в строителството, по-точно в едрото строителство.

"Ако Борисов не се справи с корупцията, вървим по пътя на Полша. И в Словакия миналата седмица спечели крайно дясна партия. Видя се, че стабилни партии корозират на принципа несправяне с корупцията", заяви Дянков.

Дянков остро разкритикува Петър Москов за абсолютно всички аспекти на дейността му - и като политик, и като здравен министър.

"Според мен Москов трябваше да излезе от правителство в момента, когато партията му излезе в опозиция", каза бившият финансов министър.

За него решението на Конституционния съд за здравната реформа не е изненада, защото същността на реформата не е била ясна и за финансистите, занимаващи се с бюджетирането, и за хората от медицинската професия. Не било ясно накъде се върви.

"Екзотичните идеи са нормални в началото на едно управление, но не и година и половина по-късно. И аз понякога съм имал такива идеи, признавам си", сподели Дянков.

И продължи:

"Много вредна идея е вземането на отпечатъци. Това е една от обществените поръчки, които трябва да се спрат. Представете си - взема го турска филма. Тя има биометричните данни на цялото българско население. Може и да е руска фирмата, каквато и да е. Тези отпечатъци могат да се използват за проследяване на българските граждани - къде купуват лекарства. Може да се използват и за фалшифициране на паспорти, да кажем. Това е заплаха за не само за българската държава, но и за целия ЕС."

Дянков обаче избягвал да говори с Бойко Борисов за проблемите на здравеопазването, защото това не му е конкретната тема. Двамата повече си говорили за икономика.