Турската полиция е задържала над 700 имигранти в провинция Одрин край границата с България в рамките на един ден, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.

Това е значително увеличаване на броя на желаещите да преминат границата в сравнение с обичайните задържани 100-150 души за ден.

„Обикновено 100-150 бежанци се задържат на ден в Одрин. Но в сряда ние прихванахме рекорден брой от 712 души, които са се опитали да пресекат границата, след като са научили, че някои европейски държави са се съгласили да приемат бежанци“, каза Дурсен Али Сахин, губернатор на провинцията.

Вътрешният министър Румяна Бъчварова коментира случая в кулоарите на парламента, като добави, че групата от около седмица е била там и се е готвела да навлезе на територията на страната ни.

"Изключително сме благодарни за това. Надявам се така да продължи", каза тя по адрес на турската страна.

По-рано тази седмица председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова държавите членки от ЕС да предприемат действия за справяне с бежанската вълна и да приемат квотната система за разпределение на 160 000 души на територията на съюза.

„Чух, че тази вълна от имиграция ще продължи да става по-голяма. Ако оставим нещата да излязат от контрол, броят може да достигне до 400 000. По тази причина ние започнахме 24-часови проверки на границата“, каза още Сахин, който има предвид ГКПП-Капъкуле между Турция и България.

В Турция в момента има около 1,9 млн. бежанци от Сирия. Досега Анкара е похарчила 5,6 млрд. долара за бежанците от април 2011 г. насам.

В същото време досегашните най-популярни маршрути на имигрантите за достигане до Западна Европа стават все по-труднодостъпни. Македонският външен министър Никола Попоски обяви вчера в интервю за унгарския вестник „Фигело“, че не е изключено страната също да издигне ограда по границата си с Гърция, откъдето идва и най-големият поток от имигранти.