Икономистът Георги Ангелов очаква нова вълна от сливания и придобивания на банки в България като резултат от случващото се в Гърция.

"В Кипър веднага след банковата ваканция се случи преструктуриране на банковия сектор. Те започнаха да продават клоновете в чужбина на кипърските банки и това е един от възможните ефекти, който трябва да очакваме", заяви Ангелов в интервю за списание Клуб Z.

Според него засега гръцките банки се въздържат от продажба на клоновете си у нас, защото те работят добре, отчитат печалби и имат добър пазарен дял.

"Това го чакаме да се случи от 5-6 години. Клоновете в чужбина са единственото, което работи в гръцката банкова система. Самите банки в Гърция са на загуба и те се държат благодарение на клонове в чужбина, които работят добре. Но в някакъв момент, ако ситуацията стане тежка, те ще имат нужда от финансиране. Така че ще започнат лека-полека да се разделят с тези клонове. Можем да очакваме съответно консолидация на българския банков пазар. Тоест някои от тези банки ще бъдат купени от други чуждестранни инвеститори", каза Ангелов.

Той припомни, че при ирландската банкова криза нещо подобно вече се е случило с  Българо-американската кредитна банка, която бе ирландска. Когато на острова започнаха фалитите обаче ирландските банки продадоха всичките си поделения в чужбина и този трезор вече има български собственик.

"Понеже гръцките банки са много големи едва ли някой българин може да си позволи да ги купи. Така че по-скоро те ще бъдат купени от западна банкова група. Макар че напоследък и китайските инвеститори са активни в Европа. Наскоро купиха  една португалска банка, така че може да има интерес и към България", добави икономистът.

Според него в средносрочен план можем да очакваме сливания, придобивания и окрупняване на българския капиталов пазар.

"Това е необходимо, тъй като у нас има твърде много банки за твърде малък пазар. Все пак в Гърия има 4 банки, докато у нас те са близо 30. Няма как всички да останат. Този процес така или иначе вече тече", обясни още Ангелов.