Министър-председателят Бойко Борисов изрази пълно съгласие с румънския евродепутат Моника Маковей за необходимостта от политическа воля в борбата с корупцията. Премиерът посочи, че от началото на годината предприетите мерки срещу сивия сектор и повишеното доверие от страна на европейските партньори са довели до 2,125 млрд. лв. повече в държавния бюджет.

"Два милиарда сто двадесет и пет милиона – ако беше продължило другото правителството, а не бяхме проявили тази воля, компромиси, каквото искате го наричайте, но вие – реформаторите, патриотите и АБВ, да има правителство, ако беше продължило старото, тези пари щяха да са някъде – не знам къде, не искам никого да обидя. Факт е, че сега са в бюджета на държавата. Сиреч, обръщам се към всичките, които са излъчили министри в този кабинет: Само това да сме направили, си заслужава нервите, заслужава си упреците, заслужава си каквото и да било. Това са пари, които са влезли в държавата, а не в сивия сектор. Това именно и госпожа Маковей каза: политическа воля! Хиляди нови закони, хиляди нови конституции, ако щете, да променим, няма ли я политическата воля, нищо няма да се случи. Затова ние даваме, според мен, по най-чистия прозрачен и проверуем начин отговор на въпроса за борба с корупцията", каза министър-председателят по време на днешното правителствено заседание, съобщават от правителствената информационна служба, цитирана от БГНЕС.

При обсъждането на проекта на постановление за създаването на Национален съвет по антикорупционни политики, Борисов със съжаление коментира, че не е бил поканен на форума с участието на румънския евродепутат Моника Маковей, който се проведе в понеделник в столицата.

"За съжаление, не бях поканен на организираната среща с госпожа Маковей, но и сутринта Христо Иванов ми каза, че ще ходи, и Ненчев, а госпожа Кунева се обади, държа това да го знаете, че има в 11 часа среща с хърватската външна министърка и това я възпрепятства. От едно мероприятие, ние стотици сигурно правим през годините подобни и абсолютно толерирам, защото няма нищо по-добро от тези кръгли маси, от тези дискусии по тези теми, се опитаха да ни създадат някакъв едва ли не конфликт. Повтарям, ако бях поканен – щях да отида. Защото всъщност това, което тя основно каза е, че трябва политическа воля. Искам да напомня, че в предишния ни мандат България искаше да се отдели от Румъния, защото те бяха много по-назад от нас. Това са факти, които не могат да се преиначават. Но в момента и двете държави сме съзрели, осъзнали, че най-добре е да вървим и в Шенген в пакет и да си помагаме, вместо да търсим подобни едностранни решения", заявява Борисов по време на днешното правителствено заседание.

Премиерът подканя партньорите в управлението да предложат и кандидати, които да оглавят бъдещите структури за борба с корупцията.

"Помислете за имена, защото в края на краищата това е много важно, хора с репутация, които да се заемат с тази работа, безкомпромисни, и нещата ще си дойдат от само себе си", казва Борисов, а чрез правосъдния министър Христо Иванов изрично се обръща и към домакините на Моника Маковей в София, с думите: "аз специално го моля да предаде моите почитания към всички, които по един или друг начин работят за справяне в борбата с корупцията, дали по-успешно, дали – не, важното е, че в това отношение имаме пълно единомислие, че трябва да сме абсолютно безкомпромисни. И тъй като съм си дал обет да говоря по-малко, когато цифрите… Това всичкото, което говорим, след три дни ще го има на сайта на Министерството на финансите, нека анализаторите, коментаторите да го коментират. Има една стара приказка "Когато фактите говорят, и боговете мълчат".

Ден преди да посети София, в интервю за предаването "ДикОФФ" на Нова телевизия Моника Маковей, коментира, че е лъжа, че в Румъния не е имало реформа, а политически гонения. След като разбра, че за гоненията го е казал Борисов, тя заяви, че очевидно той няма намерение и воля за борба с корупцията.