Американската скиорка Линдзи Вон сподели, че почти е изгубила крака си след кошмарното падане по време на спускането на Олимпийските игри в Милано-Кортина.
Легендарната скиорка претърпя серия от операции след зловещия инцидент на 8 февруари, а вчера беше изписана от болницата. Предстои ѝ много дълго възстановяване.
В публикация в Инстаграм в понеделник Линдзи Вон разказа, че травмите ѝ са далеч повече от познатите за широката общественост до момента - нараняванията са отключили специфичен синдром, при който налягането в мускула достига опасни нива. Това ограничава кръвообращението и води до инвалидизация при липса на бързо и адекватно лечение.
"При толкова много травми в една област в тялото се образуват места, на които има твърде много кръв, чието циркулиране е ограничено и тя на практика унищожава всичко", обясни Вон.
Тя добави, че лекарят на американския отбор Том Хакет, който е ортопед и хирург, е спасил крака ѝ с фасциотомия. Това е хирургична процедура, при която се разрязва фасцията (съединителна тъкан, обвиваща мускулите), за да се облекчи високо напрежение или налягане. Това е спешна операция при остър компартмент-синдром за спасяване на крайници, предотвратявайки трайно увреждане на мускули и нерви от нарушено кръвообращение.
"Той отвори проблемното място, остави го да диша и ме спаси. Изминах дълъг път и със сигурност това е най-екстремната болка, която съм изпитвала през живота ми. Даже умножено по 100", добавя Вон.
Американската звезда в скоростните дисциплини падна тежко и не успя да завърши спускането в алпийските ски в първите дни на олимпиадата тази година.
Седмица, след като скъса кръстната връзка на лявото си коляно, Вон реши да стартира на Зимните игри в Милано-Кортина, но още в началото една от неравностите я изхвърли от трасето. Американката падна, остана да стене и лежи на пистата, след което получи медицинска помощ и беше изнесена със специална шейна и хеликоптер.
41-годишната Линдзи Вон падна и на 30 януари по време на спускане за Световната купа в Кран Монтана. Тогава тя увреди менискуса си и получи синини.
След изписването си вчера от болницата легендарната скиорка съобщи, че ще се съсредоточи върху рехабилитацията и преминаването от инвалидна количка към патерици след няколко седмици.
"Ще отнеме около година, за да заздравеят всички кости, след което ще реша дали искам да извадя целия метал, или не, а след това ще се върна на операционната маса и най-накрая ще оправя предната кръстна връзка. Ще бъде дълъг път, но ще го извървя. Поне излязох от болницата. Обичам ви всички", добави Линдзи Вон.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни