Мъжкият ни национален отбор по волейбол записа важна победа с 3:2 (21:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:11) срещу Иран в мач от последната седмица в Лигата на нациите в Анахайм (САЩ).

Така тимът на Пламен Константинов се изкачи на 12-а позиция от последната 16-а. До голяма степен селекцията ни си гарантира оставането в турнира и догодина, но все още има теоретичен шанс да изпадне. Прекъсната бе серия от седем поредни поражения.

"Трикольорите" имат две победи и осем загуби. Остават два мача и то срещу световни сили - Сърбия (в събота) и САЩ (в понеделник).

Отборът на България започна в състав: Георги Сеганов, Аспарух Аспарухов, Николай Пенчев, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Колев - Теодор Салпаров-либеро. В последната фаза тимът е без Александър Николов, който играе на Световното първенство за мъже под 21 години в Бахрейн. Като резерви се появиха Мартин Божилов-либеро, Валентин Братоев, Илия Петков и Димитър Димитров.

Началото на първия гейм беше равностойно с размяна на точки, като най-голямата разлика стана при 10:7 за България. Нашите държаха преднината си до 17:13, когато обаче играта им рухна. Иранците отвърнаха и равенството дойде при 19:19. Последва още едно - 20:20. Но до края на гейма азиатците взеха инициативата и спечелиха с 25:22.

Втората част отново стартира с превес на България. Националите натрупаха крехък аванс, но този път го държаха умело, най-вече благодарение на успешните атаки на Аспарух Аспарухов. "Трикольорите" дръпнаха с 20:15, иранците се доближиха до 20:22, но България успя да изравни геймовете - 25:21.

Третият гейм стартира по абсолютно същия начин. Само че този път българите имаха аванс от четири точки в самото начало - 6:2 и 7:3. Иранците намалиха до 8:9. В крайна сметка стигнаха и до 11:11. Впоследствие съперникът отново се представи по-силно и стигна до 25:21.

Четвъртата част започна добре за България, играчите на Пламен Константинов взеха ранно предимсво от 7:3 и до края не допуснаха обрат, за да изравнят резултата с 25:22.

Тайбрекът започна оспорвано, като българите натрупаха аванс от 10:7, а иранците изравниха за 11:11. Последва серия от четири поредни точки, която донесе крайната победа на България.

Най-резултатен за успеха беше Аспарухов с 23 точки, а Мартин Атанасов добави 18. Николай Колев допринесе с 9, докато Димитър Димитров и Николай Пенчев помогнаха с по 8.