Най-малко 13 руски войници са били убити по време на бунта на Частната военна компания „Вагнер“, сред които има и пилоти, съобщиха проруски военни блогъри, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Броят на жертвите може и да надхвърли 20, посочиха днес независими коментатори като цитираха свалянето на шест хеликоптера и на разузнавателен самолет от бойците на Пригожин.

Засега няма потвърждение на тези твърдения от страна на руските власти, а информацията не може да бъде потвърдена от независим източник.

Свалените хеликоптери включват три Ми-8, използвани за електронна война, които вече не достигат на фронта, съобщи военният блог „Рибар“.

Транспортен самолет Ил-18 с команден пост на борда също се е разбил, и целият екипаж е загинал, се казва още в поста, публикуван в „Рибар“. Ако данните са точни, това ще означава, че загубите на ВВС по време на бунта са по-големи от тези по време на украинската контраофанзива.

Пригожин вчера даде противоречива информация за сблъсъци на бойците му с руските ВВС. Той например първоначално каза, че е свален хеликоптер, но по-късно отмени похода и заяви, че се е разминало без проливане на кръв.

Анализът на вашингтонския Институт за изкследване на войната

Бунтът на руската частна армия „Вагнер“ и нейния лидер Евгений Пригожин срещу ръководството на собствената му държава в разгара на войната в Украйна разкри „сериозни слабости“ в руската система за сигурност, смятат западни експерти, предаде ДПА.

Бунтът може да отслаби бойния дух на руските войници на фронта, според доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ИИВ).

Бунтът на Пригожин извади на показ сериозни слабости в Кремъл и руското министерство на отбраната, пише в анализа на ИИВ.

Споразумението, договорено с посредничеството на беларуския лидер Александър Лукашенко, според което ръководителят на наемниците трябва да се изтегли в Беларус, е краткосрочно решение, посочва докладът.

Оценката на ИИВ е, че наемниците от „Вагнер“ можеха да достигнат предградията на Москва при похода си, ако Пригожин искаше. Развоят на събитията разкри липсата на руски военни резерви във вътрешността на страната, подчертава докладът.

Бунтът на Пригожин илюстрира, че руските сили страдат от недостиг на резерви в много тилови райони и това почти сигурно ще влоши бойния дух на руския личен състав в Украйна, се отбелязва още в анализа.

Украинските сили може да си вземат бележка от това в „опитите си да пробият руската отбрана“, смятат анализаторите.

След споразумението, сключено с беларуско посредничество, групировката „Вагнер“ най-вероятно няма да съществува повече като независим играч начело с Пригожин, както беше до днес, и някои негови подразделения може да бъдат подчинени на руското военно ведомство.

Пригожин вероятно е смятал, че поход срещу министерството на отбраната е единственият начин да запази „Вагнер“ като независима сила, но като го предприе, той надцени собствените си възможности, посочва ИИВ.

Това, че беларуският лидер спира военно настъпление към Москва, е унижение за Путин, обобщава ИИВ.