Ще предложа на българското правителство отмяна на националната забрана за внос от Украйна, след като има такава европейска, заяви днес пред журналисти в Пловдив служебният министър на земеделието Явор Гечев по повод решението на Европейската комисия за вноса на продукция от Украйна.

Това според него е и правилният подход - общоевропейски действия.

Гечев поясни, че до 5 юни ЕК въвежда забрана за внос на пет култури, между които слънчоглед, царевица, рапица. Що се отнася до слънчогледовото олио, Гечев каза, че ЕК продължава да го обследва.

Той информира, че има уговорка през следващата седмица да се види със земеделския министър на Украйна и, освен темата за двустранните отношения, двамата ще обсъдят и въпроса за слънчогледовото олио.

"Коридорите продължават да се осъществяват, като, съответно, българската държава, както и другите държави ще допускат всички товари, които са за реекспорт към трети държави, независимо дали са в Европейския съюз или към други страни, коментира министър Гечев.

- Искам да кажа, че България продължава да е изключително активна по отношение на коридорите - ние имаме предложения по отношение на усъвършенстването на тези коридори в ЕС. До 5 юни, когато ще е действието вече на новия регламент, ние работим активно по различни предложения за усъвършенстване на съответно на тези коридори, които да са по-изгодни и за самата Европа и най-вече за самата Украйна." 

Ще се предоставят данни за сухото мляко и меда. Има количество украински мед, които са двойни, подчерта Гечев. ЕК ще обследва и други украински продукти, за да се види дали има аномалии, така че след 5 юни може да се включат и още стоки, посочи министърът. 

Другата седмица се очаква ЕК да обяви сумите за компенсации на зърнопроизводителите. Най-засегнатите страни трябва да си поделят помощ в размер на 100 милиона евро.

Украйна с протестна нота на полски и европейски представители за забраната за внос на зърно

Украйна е връчила протестна нота на Полша относно забраната на ЕС за внос на украинско зърно, предаде Ройтерс.

Новината съобщи днес украинското министерство на външните работи. То е предало протестна нота на представители на Полша и на ЕС вчера, описвайки ограничаването на вноса на украинско зърно в страни от ЕС като "категорично неприемливо".

"Някои ограничения, каквото и оправдание да има за тях, не съответстват на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС и принципите и нормите на европейския единен пазар", заяви външното министерство.

"Има пълна законова основа за незабавно подновяване на износа на украински селскостопански стоки за Полша, Румъния, Унгария, Словакия и България, както и за продължаване на износа към други страни членки на ЕС, който беше нарушен", се допълва в текста.

Същевременно украинският финансов министър Сергий Марченко приветства днес сделката, постигната с няколко страни от Източна Европа за уреждане на спора относно вноса на украинско зърно, предаде ДПА. 

Блокирането на украинския внос би било не само нещо, което вреди на Украйна, но то може да причини и огромни страдания на Близкия изток и на Африка, заяви министърът, който е на среща на финансовите министри на страните членки от ЕС в Стокхолм.

След отмяната на митата върху украинските стоки след руската инвазия в Украйна, вносът на селскостопански стоки в ЕС нарасна рязко. Само вносът на царевица от Украйна в Полша възлезе на 1,84 милиона тона през 2022 спрямо 5800 тона през 2021 г., поясни ЕС.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис каза, че до няколко дни ще започне да се прилага сделката, съгласно която вносът на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед  в петте гореспоменати страни от ЕС ще бъде възстановен, но само с цел транзитиране през тяхна територия на тази продукция.

Вносът на зърно е важен източник на приходи за Украйна. Европейските мерки, целящи да позволят на украинското зърно да продължи да достига до глобалните пазари въпреки войната, позволиха продажбата на украинско зърно на стойност 26 милиарда евро, заяви европейски представител.

Финансовите министри от страните от ЕС в Стокхолм дискутират и по-нататъшна подкрепа за Украйна, тъй като Киев харчи половината си бюджет за настоящата военна кампания, заяви украинският финансов министър Марченко.

Домбровскис заяви, че вероятно за 2024 г. Украйна ще се нуждае от най-малко 18 милиарда евро. Такава сума бе предоставена от ЕС на Киев за настоящата година, за да бъдат покрити държавни разходи, в това число пенсии и инфраструктурни разходи.