"Демократична България" (ДБ) и "Продължаваме промяната" (ПП) внасят искане за създаване на временна парламентарна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около "харизването" на Пловдивския панаир на Георги Гергов, почетен консул на Руската федерация в Пловдив.

Това заяви на съвместна пресконференция на двете формации народният представител от "Демократична България" и бивш областен управител на Пловдив - Йордан Иванов, предава БТА.

Никола Минчев от ПП, също пловдивски депутат като Иванов, допълни, че ще настояват Пловдивският панаир да получи статут на паметник на културата, тъй като по думите му това е един от начините за неговото запазване. Тази идея от ДБ и ПП лансираха преди седмица, като мотивът бе, че Гергов се готви да превърне терените на палатата в строителна площадка. До момента не е известно да има реакция на ресорния министър Велислав Минеков, но депутатите от двете формации дадоха заявка, че им предстои разговор с него.

"В казуса с Пловдивския панаир е много видна разликата между говоренето за борба с корупцията, борба с руското влияние, евроатлантизма от една страна и от другата страна са действията в тази посока.

Виждаме заявките на ГЕРБ - да се борят с корупцията, да се обединяват по евроатлантическа линия, но когато става дума наистина да се предприемат действия, виждаме и казуса с Пловдивския панаир", коментира Минчев. 

"Ние от ДБ и ПП няма да се откажем от тази битка. На второ място ще разгледаме всички обстоятелства около решението от 2016 г. държавата да се откаже от акциите. Ще разгледаме действията на кметовете Иван Тотев, Иван Портних, Здравко Димитров и общинските съвети на Пловдив и Варна", заяви и Иванов.

Борисов и Гергов един до друг

"Ще поканим Бойко Борисов и Георги Гергов да седнат един до друг и да разкажат всичко за харизването на Пловдивския панаир, добави той.

Ще предприемем действия, за да установим има ли натиск към общински съветници в Пловдив и във Варна затова 350 декара в централна градска част край река Марица да отидат в ръцете на частник и да бъдат застроени", допълни Йордан Иванов. 

Председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов уточни, че комисията ще вземе решение кого да изслуша и как да действа, тя няма да е пропаганден инструмент. Нейната цел е връщането на Пловдивския панаир под контрола на държавата, допълни той.

Неизменният отговор 

От страна на ГЕРБ дойде и отговор. Който може да бъде определен като неизменен, даже заучен, защото от няколко дни насам различни представители на партията поддържат точно тази теза: вината е в БСП, проблем няма, съдът ще реши. Общо взето това заяви и днес депутатът на Борисов Тома Биков

"Искам да припомня, че Пловдивският панаир беше приватизиран от бившия коалиционен партньор на ПП и ДБ - БСП. Това се случи, докато г-жа Корнелия Нинова беше зам.-министър и отговаряше за Панаира. Не знам защо и тя не беше на тази пресконференция", заяви в коментар в кулоарите на парламента Биков. Като факт - Нинова бе част от процесите през годините, но сега се отрече от общинските съветници на БСП в Пловдив, които заедно с ГЕРБ и ДБС работят в интерес на изключения от партията Гергов.

И допълни:

"ПП и ДБ могат спокойно да се съберат и да обследват цялостно този проблем - от неговия зародиш до състоянието му в този момент. Нашият кмет на ГЕРБ и ГЕРБ са решили да дадат тази сделка на съда, който е компетентен да реши доколко тя е законна. Това е нашето решение", заяви още той.

Но каква е фактическата обстановка?

Както е известно, Гергов всячески се опитва да сложи ръка на Панаира, като придобие над 79 на сто от акциите му. Умишлено или не, всеки сам може да прецени, съветниците на партията на Борисов и тези на левицата, която се отрече обаче от тях, сътвориха правна каша при последното си гласуване по темата в края на миналата година. И вместо да я поправят, те на два пъти от началото на тази година отказват да отидат на заседания на ОбС, заради което не се събира кворум и заседанията се провалят.

Последното такова бе на 9 януари, като бе съпътствано с поредния граждански протест, скандал и физическа саморазправа - след като Гергов за енти път свика извънредно заседание на акционерите, за да затвърди контрола си над Панаира.

Гергов вече държи 50,3% от капитала на "Пълдин туринвест". Община Варна има 28,9 на сто, като още през 2016 г. варненският общински съвет взе решение да подари акциите си на държавата. По предложение на кмета Иван Портних (ГЕРБ) обаче общинският съвет взе решение в края на миналата година да ги прехвърли в контролираното от Гергов "Пълдин туринвест". Т. е. "Пълдин" би следвало да придобие контрола на панаира с дял от 79,2% - срещу което част от пловдивските общинари се противопоставят. Ситуацията днес е предшествана от поредица съдебни битки, извънредни свиквания на общото събрание от Гергов, извънредни реакции на пловдивския общински съвет, спиране на вписванията и пр., и пр.

На последното заседание на ОбС за 2022 г. на 20 декември бе приет правен абсурд. На него се очакваше общинарите да приемат блокиращо решение, идентично на това от 24 ноември, върху решенията на свиканото спешно от Гергов преди това общо събрание на акционерите, утвърждаващо апорта на варненските акции. Случи се друго - Николай Радев (БСП) предложи изменението на точка втора и това бе подкрепено от БСП, ДПС, БЗНС и ключовото - отметналата се от публичните си ангажименти за защита на Панаира от Гергов група на ГЕРБ. Така общинският съвет не даде съгласие за апорта на акциите на Община Варна в "Пълдин Туринвест", но пък упълномощи представителя на общината Ясен Михайлов да подкрепи същия този апорт на общото събрание на акционерите. И за капак бе възложено в точка трета на кмета Здравко Димитров (ГЕРБ) да атакува решението за апорта в съда. Т.е. точка втора "се бие" с останалите две и е коренно различна от точка втора в предходното решение на Общинския съвет (ОбС), която постановяваше представителят на общината да не подкрепя апорта.

След последното провалено от ГЕРБ и БСП заседание, на което този правен абсурд трябваше да бъде поправен, от ГЕРБ, в лицето на местния лидер Иван Тотев, опитаха да омаловажат ситуацията. Общинарите ѝ не присъствали на заседанието, защото на него присъстваха депутати от "Демократична България", БСП и "Продължаваме промяната", в мнозинството си избрани от Пловдив и Пловдив-област - противници на "скритата приватизация" на Панаира от Гергов, които искали да се изказват. Това за Тотев било политически цирк и старт на предизборната кампания. 

По-любопитен обаче бе коментарът на Иван Тотев по юридическия казус. Общинският съвет вече имал решение за несъгласие с апорта, заяви той. Макар, както стана ясно, представителят на общината Михайлов трябваше няколко часа след това заседание да се яви на общото събрание и задължен от точка втора да даде точно обратното - съгласие. И Михайлов се яви, като в последствие заяви, че хем се е съгласил, хем не. Кметът Здравко Димитров пък даде заявка, че ще обжалва решенията на общото събрание, каквото следва да направи така или иначе според точка трета от решението от 20 декември.

Последва обяснение и от зам.-председателя на ГЕРБ, в тв студио - Даниел Митов. Който също неглижира казуса - било "притоплен наратив". И също като Тотев, а днес и Биков, посочи, че съдът щял да отсъди, проблем нямало.

Така на пловдивския съд се отрежда сега първо да реши съгласна ли е или не изобщо Община Пловдив със сделката, след като явно самата община не може да го направи.