България ни налага случилото се през 11-и век като критерий за членство в ЕС

Това обяви президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, който отправи множество обвинения срещу България и заяви, че властите в София са тези, които нарушават Договора от 2017 година.

"Вие нямате право като критерий за членство в ЕС да ни налагате случилото се през 11-и век. Българската страна промени наратива и заобиколи двустранния ни договор, в който не пише, че историческата комисия и постигането на споразумение там ще бъде условие за членство в ЕС. Тази комисия имаше за задача да намери имена на личности и събития, които да честваме заедно и да даде препоръки на двете правителства", каза Пендаровски пред местната телевизия Алсат, съобщава Нова тв.

Според него било напълно невярно, мит, че "дори най-големите демокрации като Франция и Германия след края на Втората Световна война, са създали съвместна историческа комисия, в която са постигнали съгласие за всички спорни въпроси".

"Аз лично твърдя, че нито във Франция, нито в Германия има съгласуван учебник за средно или пък за висше образование, в които за 1941-42-45-а година се говори по един и същ начин", продължи той.

Пендаровски обвини българските участници в съвместната историческа комисия в отправяне на обиди и заплахи срещу техните македонски колеги. Това нещо не се било случвало по време на десетилетните преговори с Гърция.

По отношение на откриването на българския културен център "Иван Михайлов" в Битоля, на който присъства делегация от България, Пендаровски каза:

"Има два спорни момента в случая. Първо, името на центъра, където вината е и на нашата институция, която го е регистрирала, и второ - структурата на българската делегация... Не може в нея да бъдат Каракачанов и Захариева, които са архитектите на този спор, на тази блокада от България. Доброто намерение на Петков е минимизирано със състава на делегацията и името на центъра - на един доказан фашистки сътрудник".

Той коментира и вписването в конституцията на българите като малцинство.

"Никой не може да гарантира колко време ще остане на власт сегашното управление в България и кои ще бъдат следващите искания от страна на София. Малко са онези, които ще потвърдят, че кабинетът на Кирил Петков ще остане на власт 7-8 години. До нашето формално членство в ЕС. От кого да искаме подобни гаранции. Тук става въпрос за политика. Следващото правителство може да каже, че подписаното от предишното е предателство за нашата кауза, това не ни интересува. Е, и? Ние не може да променяме конституцията всеки понеделник", каза президентът на РСМ. 

"Опитът на политиците в Северна Македония да градят идентичност на базата на фалшификациите на комунистическия интернационал, а не на историческата истина, е срещу интересите на гражданите на РСМ, които наистина желаят членство в Европейския съюз."

Така коментира вчера от своя страна българският президент Румен Радев ситуацията след последното обтягане на отношенията със Скопие.