Експерти на ОССЕ са открили доказателства за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени от Русия в Украйна, се казва в публикуван днес доклад с изводи на мисията на организацията, цитиран от Ройтерс и БТА.

Мисията беше създадена миналия месец от 45 от 57-те страни от ОССЕ, за да проучи възможни престъпления, включително военни, извършени в Украйна. Тя трябва да предава информация на организации като международни съдилища.

В доклада се подчертава, че извършването на детайлна оценка не е било възможно. Въпреки това "мисията е открила ясни модели на нарушаване на международното хуманитарно право от страна на руските сили", посочвайки като примери това, че не са били взети необходимите предпазни мерки, както и непропорционални действия и засягане на обекти като училища и болници.

Въпреки опроверженията на руски представители нападението на 9 март срещу родилен дом в Мариупол е било извършено от Русия и отговорните за него са извършили военно престъпление, според доклада. Като военно престъпление в доклада е определено и нападението срещу драматичния театър в Мариупол на 16 март, при което, според украинските власти, бяха убити 300 души.

"Мисията не е способна да определи дали руската атака срещу Украйна сама по себе си може да представлява широкоразпространено или системно нападение срещу мирно население", се казва в доклада. Мисията "обаче поддържа твърдението, че някои модели на насилствени действия, нарушаващи международните хуманитарни закони, които са били документирани неведнъж по време на конфликта, като целенасочени убийства, принудително изчезване или отвличане на цивилни, вероятно ще отговарят на този състав. Тогава всяко единично насилствено действие от този тип, извършено като част от подобно нападение и със съзнанието за това, би представлявало престъпление срещу човечеството", се отбелязва в доклада.

Мисията на ОССЕ е открила и извършени от Украйна нарушения, особено в третирането на военнопленници, но подчертава, че руските нарушения "са далеч по-големи по мащаба и природата си".

Ако Русия беше спазила задълженията си, произтичащи от международното право, след нахлуването в Украйна на 24 февруари, "броят на убитите или ранените мирни граждани би бил значително по-малък", подчертава докладът, като посочва специално обсадата на стратегическото пристанище Мариупол.

Експертите приключиха работата по доклада си преди откриването на множество трупове в Буча в началото на месеца, отбелязва АФП.

Нито дума за геноцид

В доклада на ОССЕ не се коментира директно въпроса дали Русия е извършила геноцид. Това е така, защото в Конвенцията срещу геноцида на ООН от 1948 г. той е описан като престъпление, извършено с намерението да се унищожи или напълно, или частично национална, етническа, расова или религиозна група.

Организацията посочва, че мисията не е могла да докаже наличието на "системно нападение срещу мирното население", което би могло да бъде тълкувано като акт на геноцид.

Експерти на ОССЕ са открили доказателства за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, които също като геноцида се разглеждат от Международния наказателен съд в Хага.

Военните престъпления се дефинират като сериозни нарушения на международното право, извършени срещу цивилни или бойци в рамките на въоръжен конфликт и водещи до индивидуална наказателна отговорност за техните извършители, според Върховния комисариат за човешките права към ООН. Тези престъпления отговарят на нарушения на Женевските конвенции, приети след Втората световна война, през 1949 г. А в член 8 на основополагащия документ за МНС от 1998 г. - Римския статут - се дефинират 50 примера за военни престъпления, сред които убийство, мъчение, взимане на заложници, използване на деца за войници, незаконно депортиране, умишлени атаки срещу цивилни, изнасилвания, плячкосване или умишлени атаки срещу хуманитарни мисии или мироопазващи мисии. Използването на газ или на забранени от голямата част от света оръжия, които могат да причинят ненужни страдания или да поразяват без разграничение, като например касетъчните бомби, е също смятано за военно престъпление.

Престъпленията срещу човечеството е понятие, дефинирано на 8 август 1945 г. в член 6 на основополагащия документ на Международния трибунал в Нюрнберг. Това престъпление се дефинира като убийство, изтребване, поробване, депортиране и всякакъв друг нехуманен акт, извършен срещу цивилно население преди или по време на войната, или пък като преследвания поради расистки или религиозни мотиви. Понятието бе създадено пост фактум, за да бъдат съдени нацистките престъпници. После понятието бе записано в член 7 на Римския статут на МНС, който постановява, че престъпленията срещу човечеството са такива действия като убийството, изтребването, изнасилването, преследването и всякакви други нехуманни актове, извършени в рамките на повсеместна или системна атака, предприета срещу цялото цивилно население и със знанието на извършителя, че атака е насочена срещу цивилното население.