Новият български ансамбъл и Боряна Калейн спечелиха титлите в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в столичната зала "Арена Армеец".

В първото си официално състезание като отбор Вая Драганова, Елена Георгиева, Петя Борисова, Женина Трашлиева, Биляна Везирска и София Иванова изпълниха много добре композицията си с три ленти и две топки под бурните аплодисменти на публиката и получиха оценка от 28,950 точки.

Пред погледите на своите предшественички - олимпийските шампиони от Токио, те допуснаха неточности, но като цяло не е груби грешки.

Вчера българките влязоха в състезанието с 24,200 т. на пет обръча след много гафове. Възпитаничките на Весела Димитрова събраха от двете изпълнения 53,150 точки и взеха златните отличия.

Всички останали ансамбли доста грешаха днес. На второ място е Гърция с 52,650 т. (24,700 и 27,950), а на трето остана Франция с 50,900 т. (26.500 и 24.400).

Боряна Калейн спечели титлата, а Стилияна Николова - бронзов медал, в многобоя при жените.

Боряна Калейн

Калейн изигра стабилно композицията си с лента и получи 31,350 т. На бухалки националката също се представи отлично и беше оценена с 31,850 т. Тя събра сбор от 127,300 т., след като вчера имаше 32,950 на обръч и 31,150 на топка.

Така Боряна Калейн се класира за всичките четири финала на отделните уреди в неделя. Стилияна Николова също се представи силно на лента и на бухалки и получи съответно 32,100 и 32,050 т. Тя ще играе на три от четирите финала (без топка).

Стилияна Николова

Николова е със сбор от 123,800 т., след като вчера беше оценена с 32,000 на обръч и 27,650 т. Сребърното отличие е за италианката София Рафаели със 124,550 т. (31,300 на обръч, 30,750 на т., 32,150 на бухалки и 30,350 на лента).

Утре Световната купа завършва с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите.

В София не участват гимнастичките на Русия, Беларус и Украйна. Първите две страни са санкционирани от Международната федерация по гимнастика.