Гърция ще изгради ограда по цялата си сухоземна граница с Турция в окръг Еврос, която е дълга 220 километра, съобщава в. "Катимерини".

Това е решение на Правителствения съвет по външна политика и отбрана, председателстван от премиера Кириакос Мицотакис.

Оградата, която сега съществува по река Марица (на гръцки Еврос), по която минава сухопътната граница между двете страни, сега е дълга 40 километра. Предвижда се тя да бъде удължена с още 80 километра тази година, съгласно решението на съвета.

То е мотивирано с "тактиката" на Турция да насочва мигранти към точно тази граница с Гърция, пише "Катимерини".

Други мерки, които е одобрил съветът, включват снабдяване на граничната полиция с дронове, средства за електронно наблюдение, плавателни съдове, наземни и авиационни средства. Отделна програма за укрепване на бреговата охрана е на стойност €800 млн. В допълнение към тях се предвижда обучение на 250 нови граничари да започне от октомври.

Границата с Еврос, заедно с Кипър, нарушаването на въздушното пространство, споровете за права върху континенталния шелф и проучвания за въглеводороди в него, са хронични точки на напрежение между членките на НАТО Гърция и Турция.

Взаимни обвинения

Турция е извикала военния аташе на Гърция и е подала жалба в НАТО, след като гръцки самолети се предполага, че са "притеснили" турски изтребители, които са провеждали "важна мисия" на военния алианс, съобщи Анадолската агенция, цитирана от Асошиейтед прес.

Според агенцията принадлежащи на Гърция Ф-16 са се опитали да пречат на турските пилоти, управляващи същия модел самолети, поставяйки турските изтребители под радарен контрол по време на натовска мисия над Източно Средиземно море.

Турция "е дала необходимия отговор" и е принудила самолетите да напуснат зоната, посочва Анадолската агенция.

Агенцията отбелязва, че турското министерство на отбраната е уведомило официални представители на НАТО за предполагаемия "тормоз" и е извикало за обяснения гръцкия военен представител в Анкара, обвинявайки Гърция, че е застрашила мисия на НАТО.

Гръцкото министерство на националната отбрана отхвърли турските твърдения от вчера, че гръцки самолети са обезпокоили турски изтребители, извършващи мисия на НАТО в Източното Средиземноморие, съобщи АНА-МПА.

В съобщението се казва, че след координация между гръцкия генерален щаб и военновъздушното командване на НАТО в обедните часове на 22 август е бил извършен полет на самолети Β-52 на САЩ в зоната за полетна информация на Атина.

Американските самолети влезли в зоната от югозапад, за да излязат от нея западно от гръцкия остров Мегисти (Кастелоризо) край южните брегове на Турция. Полетът на бомбардировачите на САЩ е бил извършен като демонстрация на съюзническо единство и солидарност.

Въпреки че не е било планирано прелитането на американските бомбардировачи да се извърши с ескорт от изтребители, били установени пет неизвестни следи от самолети източно от остров Карпатос, които пресичали курса на Β-52, като същевременно нарушавали правилата на въздухоплаването, защото не били подали полетен план.

По тази причина от Крит излетели четири гръцки изтребителя F-16, които прехванали нарушителите в съответствие с международните правила.

„Всяко друго описание на съответните обстоятелства е лъжливо“, се казва в заключение в съобщението на гръцкото министерство на отбраната, цитирано от БТА.