Късен коалиционен съвет снощи на тема Северна Македония породи поредни коалиционни търкания днес, след като вече тлее конфликтът с това кой да оглави Българската народна банка (БНБ). 

Премиерът Кирил Петков отново е поставил темата с еврочленството на Скопие и българското "Да", научи Клуб Z. А позоваването е било на френското председателство на Европейския съюз, което както е известно, постави като приоритет разрешаването на спора между България и РСМ, като с това лично се ангажира президентът Еманюел Макрон, на когото му предстоят нови избори след 10-ина дни. Промяна в българската позиция обаче засега няма да има - РСМ трябва да изпълни първо българските условия, както бе утвърдено и от 44-ото Народно събрание, и от свикания в началото на мандата на това правителство Консултативен съвет за национална сигурност - е станало ясно след срещата.

"Позицията на БСП за Северна Македония е също толкова последователна, колкото тази за Украйна", коментира днес в кулоарите на парламента председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски, като припомни декларацията на 44-ия парламент, в която ясно се казва при какви условия България трябва да даде зелена светлина. "Тази декларация не е отменена, тя не е преразгледана, така че към този момент да се изпълнява договора, който е сключен. Когато бъдат изпълнени условията, ще бъдат предприети следващите действия", посочи той.

По информация на бТВ е била обсъждана и друга спорна тема  - кой да оглави БНБ. Коалицията има двама кандидати - Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" и Любомир Каримански от "Има такъв народ".

Управляващите трябва да вземат решение кой да заеме поста в първата седмица на април, като ако един от кандидатите не отстъпи, то решението кой да оглави банката на практика остава в ръцете на опозицията от ГЕРБ и ДПС. По информация на Клуб Z засега нито една от двете партии не отстъпва за кандидата си, като има очакване ГЕРБ да не участва в гласуването.

„Не, кандидатурата ни за шеф на БНБ няма да раздели коалицията. В коалиционното споразумение е записано в последния абзац, че коалиционните партньори ще обединят усилия за единна кадрова политика по отношение на органите, които изцяло или частично се избират от НС”,  коментира по Нова тв в сряда сутрин депутатката от „Има такъв народ” Ива Митева в отговор на въпрос може ли кандидатурата на партията ѝ за шеф на БНБ да разцепи коалицията.

По думите ѝ ИТН винаги е била последователна.

„Кандидатурата на Любомир Каримански е на масата още от 46-ото НС. Кандидатурата беше единна, по мое мнение, защото участвам в коалиционните съвети. Не съм чула възражение по това име. Не чух и че ще бъде представена нова кандидатура. Подкрепа беше обещавана. Разговарях основно с колеги от ДБ и БСП  - и от никого не чух, че ще представят своя кандидатура. От месеци призоваваме да седнем и да обсъдим тази кандидатура и като че ли всеки път тази тема се отместваше. Нямам отговор защо?”, посочи тя.

Проблем се появил, когато започнали да текат сроковете за първата процедура и то в нейния край.

„Нашата кандидатура е била винаги ясна. Не сме търсили кандидати до последния момент. Смятаме, че нашата кандидатура отговаря на всички изисквания на закона”, подчерта Митова.

Според нея управителят на БНБ трябва да отговаря на минималните изисквания, заложени в закона за кредитните институции.

„CV-тата и на двамата кандидати са в публичното пространство и всеки може да се запознае с тях. В закона е упоменато, че за член на УС на банката се изискват най-малко пет години на ръководна длъжност. Безспорно г-н Каримански отговаря на това условие. От това, което виждам от биографията на г-н Гюров – той е работил само около година и половина на ниска длъжност в австрийска банка”, добави тя.

По думите на Корнелия Нинова след заседанието на МС в сряда обаче кандидатурата за шеф на БНБ не е била тема на коалиционната сбирка снощи.

Тя отрече да има нещо извънредно и особено и около обсъждането на членството на РСМ в ЕС

"Премиерът ни информира за срещата на балканските лидери, как са протекли разговорите", нямало нищо извънредно и особено. 

Тя отказа коментар за освобождаването на "вечния" зам.-министър на земеделието Атанас Добрев, като препрати въпросите към Петков.

"Фалшива новина е, че Иван Иванов (миинстърът на земеделието - бел. ред) си е подал оставката или че ще я подава", каза още тя.