Съединените щати и западните съюзници обвиниха Русия в разпространяване на пропаганда, дезинформация и "глупости" в Съвета за сигурност на ООН с твърденията, че елементи от биологически оръжия са били произвеждани в Украйна, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

В петък руският постоянен представител в ООН Василий Небезня изпрати дълъг документ до Съвета за сигурност и до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, в който са изложени обвиненията на Москва, че в Украйна съществуват "военни биологически програми".

"(Руското) министерство на отбраната получава все повече материали и ги анализира. Ние ще продължим да информираме международната общност за незаконната дейност, извършвана от Пентагона на украинска територия", каза Небезня пред Съвета за сигурност.

Той отново заяви, че Русия има сведения за "прехвърляне от украинските националисти на отровни химически вещества в някои райони, за да извършат провокации и да обвинят за това Русия", съобщи ТАСС. Според руския представител Русия не твърди, че Украйна има военна биологическа програма, а че такава имат САЩ, а Украйна е била използвана "на тъмно".

Това беше вторият път в рамките на две седмици, в който 15-членният Съвет за сигурност заседава по темата по искане на Русия, припомня Ройтерс.

Постоянният представител на Великобритания Барбара Удуърд определи руското писмо като "дезинформация на отчаяните".

"Ние видяхме повторение на аматьорска дезинформация, която обсъдихме и отхвърлихме миналия петък. Това беше глупост тогава, глупост е и сега", каза тя пред Съвета в петък.

ООН заяви по-рано, че няма информация за каквито и да било програми за биологическо оръжие в Украйна, а заместник-генералният секретар на ООН по въпросите на разоръжаването Изуми Накамицу каза пред Съвета за сигурност, че световната организация няма "мандат, нито технически и оперативен капацитет" да разследва руската информация.

Постоянният представител на САЩ Линда Томас-Грийнфилд обвини руския си колега, че миналата седмица е произнесъл "тирада от странни конспиративни теории".

"Тази седмица ние чуваме още много от същото, неща, които звучат, сякаш са му били препратени с верижен имейл от някакъв тъмен ъгъл на интернет. Президентът Байдън има дума за този род приказки: Щуротии", каза тя.

Томас-Грийнфилд каза още, че е "възможно Русия да планира да използва химически или биологични агенти срещу украинския народ", но не приведе доказателства за безпокойството на Вашингтон.

Русия свика петъчната среща на Съвета за сигурност вместо запланувано гласуване на подготвен от Русия призив за достъп до хуманитарна помощ и защита на цивилните в Украйна. Дипломати заявиха, че предложението нямало да бъде одобрено, а Небезня обвини западните държави в "безпрецедентен натиск" срещу него.

Пред Съвета за сигурност Небезня определи "опитите на Вашингтон да обвини Русия в намерение да използва биологическо или химическо оръжие в Украйна" като "връх на цинизма", съобщи ТАСС.

Беларуският президент Александър Лукашенко заяви, че няма планове за създаване или за разполагане на ядрено оръжие в Беларус, съобщи ТАСС.

"Не планирам да разполагам тук ядрено оръжие, да произвеждам тук ядрено оръжие, да създавам или да използвам това ядрено оръжие против когото и да било. Това никога не е било в плановете на беларуското ръководство и в моите планове", казва Лукашенко в интервю пред японския телевизионен канал Ти Би Ес, части от което цитира в петък агенция БелТА.

На въпрос дали тези планове биха могли да се променят в случай на влошаване на ситуацията, Лукашенко казва:

"Не, такава ситуация, мисля, няма да има. Мисля, че и в Америка, и на Запад все още не са полудели в такава степен, че да решаваме този проблем с ядрено оръжие".

Същевременно Лукашенко предупреждава, че ако САЩ, Франция или Великобритания разположат ядрено оръжие в непосредствена близост до Беларус, той ще поиска от руския президент Владимир Путин да върне ядреното оръжие в страната.

"За да не позволим в Беларус Хирошима и Нагасаки, за да не стане никога такова нещо и дори да няма такава заплаха за Беларус, аз казах: ако американците, Франция или Британия разположат ядрено оръжие в непосредствена близост до Беларус, да кажем в Полша, Литва или пък в Украйна, то аз ще поискам от Путин да ни върне ядреното оръжие, което ние някога предадохме на Русия".

По-нататък Лукашенко обвинява САЩ за употребата на ядрено оръжие срещу японските градове Хирошима и Нагасаки през Втората световна война и повтаря твърдението, че военна необходимост за това не е съществувала, а единствено желание за демонстрация, че САЩ са се сдобили с ядрени оръжия.

Беларуският президент отхвърля в интервюто твърденията, че измененията в конституцията на Беларус, приети наскоро с референдум, позволяват разполагането на ядрено оръжие, като заявява, че и старата конституция не е била пречка за това.

Украинското министерство на отбраната съобщи късно в петък, че въоръжените сили на страната "временно" са загубили достъп до Азовско море на фона на стягането на руската примка окото важното пристанище Мариупол, съобщи Ройтерс.

"Окупаторите постигнаха частичен успех в Донецкия оперативен район и временно лишиха Украйна от достъп до Азовско море", се казва в съобщение на украинското военно министерство.

В информацията не се уточнява дали украинските сили са си възвърнали достъпа до морето.

В петък Русия съобщи, че силите й "затягат примката" около Мариупол, където според оценките 80 процента от жилищата са засегнати, а около 1000 души е възможно да са все още затрупани в импровизирано бомбоубежище под разрушения от обстрела театър.

Мариупол заема стратегическо място на брега на Азовско море и е цел на руската инвазия още от началото й на 24 февруари.

Градът се намира на пътя между анексирания от Русия Кримски полуостров на запад и Донецка област на изток, която частично се контролира от проруските сепаратисти. Още на 1 март Русия обяви, че е отрязала достъпа на украинските въоръжени сили до Азовско море.