Върховна касационна прокуратура разпространи данни от поредния си "анализ" по повод 19 лица, подадени от премиера Кирил Петков.

Както е известно, този "сюжет" започна след среща на Петков и Гешев в МС, на която министър-председателят попитал защо не се работи по общоизвестни лица с данни за престъления. 

После той се оказа в положение на призован да дава "сведения" във Върховна касационна прокуратура, където занесе списък с 19 лица (полушеговито после Петков обяви, че ги е "предал на 20-ия", б.р.)

Оттогава ВКП пуска периодични "сводки" как е накарала МВР и не само - да кажат какво правят с престъпността на визираните лица - защото разкриването било задължение на изпълнителната власт (същото твърдение има и в днешното съобщение, б.р.). И най-вече - да изброява колко незначителен брой странички са получени от МВР, ДАНС и НАП (КПКОНПИ не се критикува, б.р.).

Днес тази линия продължава с факта, че анализът на прокуратурта установил...

"... че по отношение на 8 от посочените от премиера г-н Кирил Петков лица МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП не разполагат с данни, свързани с описаното в публично достъпните източници.

За 2 от тези 8 лица не е предоставена каквато и да е информация за евентуално извършени престъпления от общ характер."

Иначе казано - органите на изпълнителната власт не са констатирали данни за извършени престъпления "и/или нарушения, които да бъдат предоставени на прокуратурата". Но въпреки това - прокуратурата е изпратила на районните си звена - и те да кажат дали имат нещо за въпросните осмина.

Що се касае до останалите 11 души -  изпратени са материали, "които евентуално биха били съотносими с изложеното" от Кирил Петков.

А единственият, който се споменава лично в цялата сага е бившият директор на "Булгаргаз" Николай Павлов, който е предаден на Софийска градска прокуратура. 

Но ако за състоянието на нещата си има виновници, ясно се посочва кой не е сред тях:

"Основно задължение на Прокуратурата на Република България е повдигане на обвинения след своевременното й уведомяване за събрани достатъчно данни за извършено престъпление, така също и поддържане на обвинителната теза в съда.

Борбата с престъпността е отговорност на голям кръг от органи, както на изпълнителната, така и на съдебната власт. Евентуални действия или бездействия от компетентност на изпълнителната власт или други власти няма как да бъдат вменени на прокуратурата, която, както бе посочено по-горе, има други правомощия..."

Ето и пълния текст на прокурорското съобщение:

ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРЕСЦЕНТЪР

Върховна касационна прокуратура извърши анализ на получените материали от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП относно предоставени от министър-председателя Кирил Петков медийни публикации, касаещи 19 лица

Във Върховна касационна прокуратура е получена изисканата информация от органите на изпълнителната власт във връзка с извършванa проверка по реда на чл. 145 от ЗСВ относно предоставените от премиера Кирил Петков медийни публикации в обем от 588 страници, съдържащи твърдения за евентуално извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от 19 лица.

МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП са изпратили материали, касаещи, както посочената в публикациите информация, така също и материали за предприемани действия от страна на съответния орган на изпълнителната власт по отношение на цитираните в част от публикациите лица.

След извършен анализ на предостaвената информация се установи, че по отношение на 8 от посочените от премиера г-н Кирил Петков лица МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП не разполагат с данни, свързани с описаното в публично достъпните източници.

За 2 от тези 8 лица не е предоставена каквато и да е информация за евентуално извършени престъпления от общ характер. По същество това означава, че до момента на изпращане на материалите органите на изпълнителната власт не са констатирали, в съответствие със законовите си правомощия, данни за извършени престъпления и/или нарушения, които да бъдат предоставени на прокуратурата с оглед осъществяване на конституционно установените й правомощия.

За останалите 11 от лицата са изпратени материали, които евентуално биха били съотносими със изложеното в предоставените от министър-председателя Кирил Петков медийните публикации.

По отношение на всички 19 лица е направена допълнителна справка в ПРБ за извършвани проверки по реда на чл. 145 от ЗСВ, приключени или водени досъдебни производства.

Медийни публикации, предоставени от г-н Кирил Петков, по отношение на осемте лица, посочени по-горе, въпреки липсата на получени данни от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП, са изпратени на компетентните прокуратури с оглед извършване на преценка налице ли са данни за евентуално извършени престъпления от общ характер.

По отношение на Н.П., бивш изпълнителен директор на „Булгаргаз“, днес, 08.03.2022 г., събраните материали, ведно с журналистическите статии, са изпратени в Софийска градска прокуратура (СГП), която многократно е информирала българската общественост, че същият е разпитван в качеството на свидетел по наблюдавано от СГП досъдебно производство със сходен предмет на този в предоставените публикации, свързани с него.

Постъпилата във ВКП информация ще бъде поетапно окомплектована и изпращана на съответните компетентни прокуратури.

ПРБ напомня, че съгласно конституционните разпоредби, изключителна компетентност на органите на изпълнителната власт e разкриването на престъпления. Основно задължение на Прокуратурата на Република България е повдигане на обвинения след своевременното й уведомяване за събрани достатъчно данни за извършено престъпление, така също и поддържане на обвинителната теза в съда.

Борбата с престъпността е отговорност на голям кръг от органи, както на изпълнителната, така и на съдебната власт. Евентуални действия или бездействия от компетентност на изпълнителната власт или други власти няма как да бъдат вменени на прокуратурата, която, както бе посочено по-горе, има други правомощия, конкретно регламентирани в Конституцията и законите на Република България.

За всички последващи действия в хода на проверката българската общественост ще бъде своевременно информирана.