Тромава наредба, която на всичкото отгоре постановява, че държавната издръжка на деца е 90 лв., води до това че стотици деца остават без издръжка, И това - при положение, че съдът от години присъжда в пъти по-големи суми, а въпросните 90 лв. не са актуализрани от 2009 г.

Това алармират от Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ), които често са активни по важни обществени проблеми.

Те искат да се обърне внимание и да се промни Наредбата за определяне на реда за заплащане от държавата на присъдена издръжка. Очевидно е, че тя е по-малка дори от посочената в Семейния кодекс - 1/4 от минималната работна заплата за страната, за която се предвижда да бъде увеличена на 710 лв., алармират още ЧСИ.

"Спрямо длъжниците, които имат официални доходи и имущество, ЧСИ успяват да си свършат работата и ежегодно събират милиони левове в полза на майките и децата. Не така стои въпросът обаче в случаите, когато се констатира липса на доходи и имущество, върху които да се насочи принудителното изпълнение и дължимата издръжка не може да бъде събрана от длъжника."

Именно тогава според Семейния кодекс се прибягва до държавната издръжка. Но пък редът за изплащането й представлява "една изключително дълга и често пъти невъзможна процедура по нейното изплащане от държавата чрез общината". Изпускат се и срокове, алармират, ЧСИ-тата:

"Обследването на имущественото състояние на дължащия издръжка родител е свързано с множество справки и информация от различни органи, институции и юридически лица, които в повечето случаи не пристигат едновременно, а понякога се бавят седмици, дори месеци. По този начин стотици деца остават без средства за издръжка за дълги периоди от време, а социалните функции на държавата в тази връзка изобщо не се постигат."

Ето и пълния текст на съобщението на Камарата на ЧСИ:

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Камарата на ЧСИ алармира:

Деца остават без издръжка заради тромава наредба

Апелираме да се увеличи размерът на изплащаната от държавата издръжка, определен със Закона за държавния бюджет

Камарата на частните съдебни изпълнители се обърна с писмо до правителството и Народното събрание за промени в Закона за държавния бюджет преди гласуването му на второ четене и за промени в Наредбата за определяне на реда за заплащане от държавата на присъдена издръжка.

Присъжданите от съда в последните години издръжки са в пъти по-високи от максималния размер на издръжката, изплащана от държавата, който не е променян от 2009 г. Съгласно чл. 65 от приетия на първо четене Закон за бюджета за 2022 г. максималният размер на присъдената издръжка по чл.152, ал.1 от Семейния кодекс, която е предвидено да се заплаща от държавата, е в размер на 90 лв., което е крайно недостатъчно, за да осигури екзистенцминимума за едно дете. Така определеният размер е и значително по-нисък от минимално определения размер на издръжката, съгласно чл.142 от кодекса, а именно 1/4 от минималната работна заплата за страната, за която се предвижда да бъде увеличена на 710 лв.

Затова Камарата на ЧСИ се обърна към правителството и Народното събрание с апел да се увеличи размерът на изплащаната от държавата издръжка, определен със Закона за държавния бюджет, така че да се осигурят необходимите средства, които да гарантират нормален живот и развитие на едно дете, и то не по-малко от минимално определения размер на издръжката съгласно чл.142 от Семейния кодекс. 

Камарата иска да се направят промени в Наредбата за определяне на реда за заплащане от държавата на присъдена издръжка, която в сегашния си вид е изключително тромава и оставя стотици деца без издръжка. Промените са изключително наложителни, за да могат сумите бързо и лесно да достигат до правоимащите лица и ЧСИ да могат да съдействат в максимална степен на гражданите. Спрямо длъжниците, които имат официални доходи и имущество, ЧСИ успяват да си свършат работата и ежегодно събират милиони левове в полза на майките и децата. Не така стои въпросът обаче в случаите, когато се констатира липса на доходи и имущество, върху които да се насочи принудителното изпълнение и дължимата издръжка не може да бъде събрана от длъжника. 

 Като компенсаторен механизъм за тези случаи чл.152 от Семейния кодекс предвижда изплащането на присъдената издръжка на децата да се извършва от държавата за сметка на неизправния длъжник, в размер, определен в съдебното решение, но не повече от максималния размер, определян ежегодно в Закона за държавния бюджет на Република България. Редът за изплащането й е определен в Наредбата за определяне на реда за заплащане от държавата на присъдена издръжка, която урежда една изключително дълга и често пъти невъзможна процедура по нейното изплащане от държавата чрез общината. 

Предвидено е на всеки 6 месеца да се извършва пълно проучване на имуществото на длъжника. При всяко забавяне при съставянето на констативните протоколи, удостоверяващи липсата на имущество и доходи на съответния длъжник, води до спиране на плащането й. А това пропускане на срока се дължи на обстоятелства извън конкретния съдебен изпълнител – обследването на имущественото състояние на дължащия издръжка родител е свързано с множество справки и информация от различни органи, институции и юридически лица, които в повечето случаи не пристигат едновременно, а понякога се бавят седмици, дори месеци. По този начин стотици деца остават без средства за издръжка за дълги периоди от време, а социалните функции на държавата в тази връзка изобщо не се постигат.

При частните съдебни изпълнители ежегодно се образуват десетки хиляди дела в полза на граждани, по които се събират над 150 млн. лв. всяка година. Това са суми за неизплатени заплати, издръжки, невърнати заеми, обезщетения на пострадали при ПТП и тежки криминални престъпления.