Шефът на фондация "Хелп Карма" Константин Кръстев вече е официално обвиняем.

От следователи му е повдигнато обвинение за длъжностно присвояване, става ясно от съобщение на водещата Софийска градска прокуратура.

Разследването по делото се води за финансови злоупотреби и неправомерно отклоняване на средства, събрани в рамките на дарителски кампании, организирани от Фондацията, съобщават разследващите.

Журналистката Мария Цънцарова от бТВ в няколко репортажа разкри смущаващи данни за средства от платформата, която дотогава набираше милиони - най вече (уж) целево за лечение на болни деца. Оказа се, че Кръстев работи "про боно", но неговите приближени са получавали месечни заплати и новогодишни премии в размери на десетки хиляди лв.

"Разпитани са десетки свидетели, назначени са данъчни ревизии на юридически и свързани с тях физически лица... съдът е допуснал разкриване на банкова тайна, както и на данъчна и осигурителна информация", пишат днес разследващите.

Самият Кръстев се е възползвал от правото си да не дава обяснения, става ясно още.

Ето и съобщението:

Софийска градска прокуратура предяви обвинение на управителя и председател на управителния съвет на Фондация „Хелп Карма“

Днес, 21.12.2021 г., следовател в Следствения отдел при Софийска градска прокуратура (СГП) предяви обвинение за длъжностно присвояване на К. К. - управител и председател на управителния съвет на Фондация „Хелп Карма“.

За предявяване на обвинението К. К. се яви заедно с упълномощен защитник. Постановлението за привличане в качеството на обвиняем беше предявено на К. К. и неговия защитник от водещия разследването следовател след разясняване на правата му по НПК.

При разпита на К. К. като обвиняем,  същият се е възползва от правото си да не дава обяснения.

Разследването по делото се води за финансови злоупотреби и неправомерно отклоняване на средства, събрани в рамките на дарителски кампании, организирани от Фондацията.

В хода му са извършени множество действия и е събран голям по обем доказателствен материал, разпитани са десетки свидетели, назначени са данъчни ревизии на юридически и свързани с тях физически лица, като част от ревизиите са приключени, от други резултатите все още се очаква да бъдат предоставени на прокуратурата. По мотивирани искания на СГП съдът е допуснал разкриване на банкова тайна, както и на данъчна и осигурителна информация. В тази връзка по делото е приобщена обемна относима към предмета на разследване документация. Назначени и изготвени са компютърна, счетоводна и техническа експертизи.

Разследването по случая продължава.