Позицията на България за струпването на руско-украинската граница е изцяло в тон с тази на НАТО и ЕС.

Това заяви в петък сутрин премиерът Кирил Петков при първото си посещение в Брюксел.

То започна със среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Вярваме, че най-добрият начин за разрешаване на такива конфликти е дипломатическият. И се радвам, че и вие споделяте същото мнение", обърна се Петков към домакина си.

И покани Столтенберг да посети България.

НАТО постоянно ще оценява необходимостта от по-нататъшно приспособяване на военното си присъствие в Югоизточна Европа, защото винаги трябва да бъде готова да защитава своите съюзници. Така Столтенбелрг отговори на въпрос дали пактът смята да увеличи военното си присъствие в Черноморския регион заради руската заплаха към Украйна.

България може да изпълни поставената от НАТО цел да изразходва годишно 2 на сто от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана, като инвестира в нов мост над Дунав, каза Петков в отговор на въпрос. Тук той направи грешка – случайна или не.

„Когато обсъждаме инвестициите във военната инфраструктура, виждаме, че може да има много голяма синергичност между военната и гражданската инфраструктура с военни цели. Когато включим тази част от инфраструктурата, специално тази с военни цели, например за втори мост над Дунав край Русе, това ще е много интересно от стратегическа гледна точка. Както знаете, имаме само един мост над Дунав. Когато включим тези инвестиции, мисля, че много успешно ще постигнем целта за 2 процента“, каза той.

В действителност в България има два моста над Дунав – край Русе и край Видин. Възможно е Петков да е имал предвид нов мост.

Столтенберг от своя страна приветства факта, че България инвестира в нови бойни самолети, морски патрулни съдове и бронирани коли