САЩ и редица други западни страни осъдиха вчера "засилващия се тормоз над независими журналисти и медии в Русия" и настояха Москва "да гарантира свободата на печата", предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Тази година руските власти системно арестуваха журналистите, отразявали демонстрациите в защита на хвърления в затвора опозиционер Алексей Навални, и ги третираха грубо", твърдят тези 18 държави, сред които Германия, Канада, Франция и Великобритания, в общо изявление от името на Коалицията за свобода на медиите.

Те упрекват Москва във връзка с редица случаи, например по повод решението да експулсира журналистка от британското радио Би Би Си и включването на различни медии в руския регистър на "чуждестранните агенти" - според тях властите целят "да възпрепятстват достъпа на хората в Русия до независима информация".

"Призоваваме руското правителство да спре репресиите си срещу независимите гласове, да сложи край на процедурите срещу журналисти и медии, предприети с чисто политическа цел, и да освободи всички несправедливо задържани", подчертават в текста тези страни.

Те отново поздравяват Дмитрий Муратов, главен редактор на критичния вестник "Новая газета", получил Нобелова награда за мир заедно с филипинската журналистка Мария Реса. "Тази награда изтъква значението на важната дейност на всички независими журналисти" в Русия и на битката им "за правата на човека", смятат тези държави.

България членува в Коалицията за свобода на медиите. Тя e сформирана през юли 2019 г. по време на Глобалната конференция за свобода на медиите и е партньорство на държави, работещи заедно, за да се застъпват за свободата на медиите и безопасността на журналистите и да държат отговорни онези, които вредят на журналистите за това, че си вършат работата. Целта на Коалицията е да защитава свободата на медиите там, където е застрашена. Членовете на коалицията подписаха „Глобално обещание за свобода на медиите“, писмен ангажимент за подобряване на свободата на медиите в страната и съвместна работа в международен план.

България обаче не е сред подписалите горното изявление. Те са: Aвстралия, Канада, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Нидерландия, Нова Зеландия, Северна Македония, Словакия, Словения, Украйна, Обединеното кралство и Съединените щати.