Да бъдат предприети действия по отстраняването на европейския делегиран прокурор Вероника Трифонова, на директора на Националната служба за охрана (НСО) ген. Емил Тонев и на служители на МВР. Такава препоръка отправя временната комисия за полицейското насилие при протестите миналата година в доклада за дейността си, обяви днес председателят ѝ Николай Хаджигенов, съобщи lex.bg

Той обясни, че препоръката за Вероника Трифонова е отправена към Софийската градска прокуратура и Върховната касационна прокуратура. Хаджигенов добави, че комисията препоръчва не само отстраняването, но и разследване на шефа на НСО ген. Тонев заради унищожени записи за действията на МВР спрямо протестиращи срещу кабинета на Бойко Борисов. В доклада, приет днес от комисията, се казва още, че има данни за над 900 подслушвания на участници в протестите миналата година.

За първи път името на Вероника Трифонова беше спомена от служебния вътрешен министър Бойко Рашков на извънредното заседание на парламента на 17 август, свикано от председателя на НС Ива Митева по повод разпространените от временната комисия кадри от охранителните камери на Министерския съвет, на които се виждат брутални действия на МВР спрямо протестиращи граждани.

От трибуната в пленарна зала Рашков заяви, че районна прокурорка от София, избрана за европейски делегиран прокурор, е прекратила преписката за полицейско насилие след протестите на 10 юли миналата година. Бойко Рашков каза още, че след като МВР е изпратило материалите на Софийската районната прокуратура, Вероника Трифонова не е предприела нищо.

"Преписката е прекратена. Нямаме данни за образувано наказателно производство срещу полицаите. Прокурорът е член на Европейската прокуратура вече, след този случай, може би има някаква връзка, не мога да твърдя, но е там. Благодарила на "Вътрешна сигурност" за перфектно свършената дейност. Справила се е прекрасно като е прекратила производството. Дано не съм прав, че така си е заслужила мястото на европейски делегиран прокурор", каза тогава Рашков.

В своя позиция по повод изказването на вътрешния министър, прокурор Вероника Трифонова заяви, че е наблюдавала преписката за полицейско насилие над Евгени Марчев, Цветелина Цветкова и още един от битите младежи. Тя обясни, че на 13 ноември м.г. е образувала досъдебно производство за нанесена лека телесна повреда на Марчев, което е възложила на следствения отдел към градската прокуратура и то още продължава.

За останалите двама тя постановила отказ от образуване на досъдебно производство поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление спрямо тях.

"Отделно от това следва да се посочи, че в хода на извършената проверка тези лица са отказали да се явят, както в Дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР, така и пред наблюдаващия прокурор с оглед даване на сведения за изясняване на фактическата обстановка по случая. Двамата са отказали и писмено да дадат обяснения. Макар и проверката по случая да не е извършена по сигнал на засегнатите лица, препис от постановлението за отказ е изпратен на Ц.Ц. и А.Н., за да могат да упражнят правото си да го обжалват, което те не са направили", заяви прокурор Трифонова.

В отговор на изявлението ѝ, адвокатът и депутат от ИБГНИ Николай Хаджигенов каза, че лично е посъветвал младежите като техен адвокат да не дават показания и това била негова стратегия.

Поради отсъствието на депутатите от ГЕРБ, ДПС и „Изправи се, БГ! Ние идваме“ (ИБГНИ) днес се провали заседанието на друга парламентарна комисия - за контрол над спецслужбите, на което трябваше да бъдат обсъдени на второ четене промените в Закона за Националната служба за охрана (НСО).

То беше насрочено за днес от 11 часа, но поради липсата на народните представители от трите групи не се събра кворум и така останалите членове на Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се разотидоха.

В дневния ред фигурираше само една точка, а именно обсъждане на второ гласуване на проекта на „Има такъв народ“ (ИТН) за промени в ЗНСО, с които се предвижда главният прокурор да няма лична охрана от НСО, освен ако няма данни за „конкретна застрашеност“ и „усложнена среда за сигурност“. За него, както и за конституционните съдии, председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд се предвижда да имат специализиран транспорт.

ИТН предлага още заместник-председателите на Народното събрание, членовете на Министерския съвет и кметът на София да останат без охрана, защото има достатъчен ресурс в тези ведомства и те могат да поемат защитата.

Също така се предлага за бившите министри, депутатите, председател на парламента, премиер и президент да нямат лична охрана от НСО, освен ако няма конкретна заплаха. За тях е предвиден специализиран транспорт, но за срок от 6 месеца след освобождаването им от длъжност, а не за четири години, както е сега.

Аналогични промени предлагаха и от ИБГНИ. Но при хаотично обсъждането на проектите на първо четене в пленарна зала преди две седмици, съпроводено със скандали, техният проект не събра необходимия брой гласове и само този на ИТН успя да мине (повече виж тук и тук).

По повод проваленото заседание председателят на комисията за контрол над спецслужбите Светлин Стоянов заяви пред БНР: „Не се получи, защото според мен има хора, които защитават интересите на бившия министър-председател, на главния прокурор и на президента“.

Николай Хаджигенов от ИБГНИ обясни, че не е присъствал на заседанието, защото по същото време е бил на заседание на временната комисия за полицейското насилие. „Предупредих председателя на тази комисия, че най-вероятно ще закъснея и няма да мога да дойда. Както виждате, почти 20 минути ми отне. Аз изрично го предупредих, че ще дойда максимално бързо. За съжаление максимално бързо се оказа 20 минути“, каза Хаджигенов.