43 процента от руснаците днес смятат, че събитията от 19 до 21 август 1991 г. са били трагични и са имали гибелни последици за страната и народа.

Това сочат данни от анкета на знаменития „Левада-център“.

Анкетата е направена през юли във връзка с 30-ата годишнина от неуспешния опит за преврат срещу първия и последен президент на СССР Михаил Горбачов.

40 на сто от анкетираните смятат пуча за епизод от борбата за власт. Само 10 процента смятат случилото се за победа на демократичната революция.

При всички случаи неуспешният пуч доведе до разпадането на СССР и позволи на бившите съветски сателити в Източна Европа да поемат твърдо по пътя на западната демокрация.

Нито един от осемте пучисти няма да вдигне днес чашата в памет на неуспешния опит за преврат.

Преди по-малко от месец – на 28 юли, почина последният жив от тях – Олег Бакланов. Отдавна не е сред живите и първият руски президент Борис Елцин.

За сметка на това тази година Михаил Горбачов чества 90-ия си рожден ден. Вчера той обвини пучистите, че с действията си само са ускорили края на СССР. И призова луснаците да не допускат узурпация.

Пучът

Танкове стигнаха знаменития московски събор "Василий Блажени".

На 19 август 1991 г. е създаден Държавен комитет по извънредното положение (ГКЧП). В него влизат следните хора:

Генадий Янаев (1937-2010) - вицепрезидент на СССР и председател на ГКЧП;

Валентин Павлов (1937-2003) – министър-председател;

Борис Пуго (1937-1991) - вътрешен министър;

• Маршал Дмитрий Язов (1924-2020) - министър на отбраната;

Владимир Крючков (1924-2007) - председател на КГБ;

Олег Бакланов (1932-2021) - първи. зам.-председател на Съвета за отбрана;

Василий Стародубцев (1931-2011) - председател на Селския съюз;

Александър Тизяков (1926-2019) - президент на Асоциацията на държавните предприятия и обекти на промишлеността, строителството, транспорта и комуникациите.

ГКЧП обявява, че е взел властта в СССР заради уж масовото недоволство на народа от перестройката на Горбачов и предстоящото превръщане на Съветския съюз в ОНД - Общност на независимите държави. Тя трябва да включва повечето от 15-те съветски републики, които се предвижда да бъдат суверенни.

Михаил Горбачов е изолиран в Крим, където почива. По заповед на Язов в Москва влизат войски - 279 бойни пехотни машини (БМП), 148 бронетранспортьора (БТР) и 362 танка от Кантемировската дивизия. Крючков нарежда вилата край Москва, в която почива руският президент Борис Елцин, да бъде обкръжена от командоси от спецотряда „Алфа“.

Елцин обаче вече е разбрал за преврата, сам е отишъл в Москва и влиза в Белия дом, където се намира Върховният съвет на Руската федерация. И тук КГБ допуска фатална грешка. Комитетът нарежда да не се пречи на влизането на Елцин в сградата. Така руският президент поема командването на защитата на Белия дом.

Президентът на Русия обявява неподчинение на ГКЧП. По призива му на улицата излизат десетки хиляди негови привърженици и това разколебава армията. Тя заема само няколко ключови поста в Москва. Таманският танков батальон преминава на страната на демонстрантите и започва защита на Белия дом.

Единствените три жертви на пуча са дадени през нощта на 20 срещу 21 август. Те са демонстранти, премазани от БМП, чийто път множеството прегражда.

Московчани са се покатерили върху БТР по време на пуча.

На 21 август Генадий Янаев подписва указ за саморазпускането на ГКЧП. 7 от осемте му членове са арестувани и осъдени на затвор. През 1994 г. те са амнистирани.

Само Борис Пуго се самоубива заедно с жена си. Пучът се проваля, а в края на 1991 г. СССР се разпада.

По ирония на съдбата ГКЧП се разпада на ключова дата – 21 август. На този ден през 1968 г. войските на пет държави от Варшавския договор (дключително България) нахлуват в Чехословакия и смазват Пражката пролет – опита за социализъм с човешко лице.

Тримата загинали по време на пуча бяха погребани като герои след неговия провал.-

Как реагира светът

Само трима лидери в света официално подкрепят метежа срещу Михаил Горбачов. Това са Муамар Кадафи на Либия, Саддам Хюсеин на Ирак и Ясер Арафат на Палестина. Първият бе убит от бунтовници, вторият – осъден и обесен. Само Арафат почина от естествена смърт.

От генералните секретари на комунистическите партии единствен приветства пуча Алвару Кунял в Португалия - последният сталинист в Западна Европа.

България – против пуча, БСП няма информация

Българският президент Желю Желев бе сред първите лидери в света, които се обадиха на Борис Елцин и го подкрепиха.

СДС - главна опозиционна сила у нас по онова време, застана категорично на страната на Горбачмов и Елцин.

БСП, която тогава бе на власт, не посмя веднага да заклейми преврата.

„Нямаме достатъчно информация и поради това нямаме позиция", заяви лидерът й Александър Лилов (починал през 2013 г.).

Все пак - поне официално - социалистите не подкрепиха пуча.

Вечерта на 19 август 1991 г. обаче край Партийния дом в София (тогава все още централа на БСП) бяха забелязани доста на брой възрастни хора със светнали от радост лица. Два месеца по-късно БСП загуби изборите срещу СДС.

Днес българските социалисти са в подобна ситуация. След два месеца у нас най-вероятно ще се състоят предсрочни избори. След последните два вота през април и юли БСП е вече трета сила в българския парламент.

Клуб Z се опита за разговаря с хора, близки до ръководството на БСП през 1991 г. Потърсените не проявиха особено желание да си спомнят тогавашните събития. Не е изключено причина да са наближаващите нови избори.