"Трябва да бъдем честни - ситуацията е трудна, тежка. Присъединявам се към призива на моите колеги, че актуализацията на бюджета е важна. 

Страната има нужда от редовен, стабилен кабинет, за да се правят и нужните реформи. Някои от тях са залегнали в Плана за възстановяване и устойчивост и ще има нужда от функциониращ парламент, за да се случват". 

Това каза заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов тази сутрин, пише БТА. 

Средства има, но има нужда от санкция от парламента, така че е важно парламентарните групи да се обединят, за да се случи актуализацията, така че средствата да стигнат до бизнеса, пенсионерите и гражданите като цяло.

Важно е да се създадат комисиите и да започне някакъв диалог, призова Пеканов. Бюджетът е може би най-важната законодателна инициатива и трябва да се търси консенсус. "Имаме ли нужда от мерките - имаме. Имамe ли нужда от помощ за пенсионерите - имаме нужда. Ако има различни мнения как да се случи, трябва да се дебатира в парламентарните комисиите, които се надявам да се създадат", изтъкна той.

По отношение на Плана за възстановяване Пеканов каза, че предварителните средства за България не са застрашени и страната ни ще ги получи, когато го изпратим, но се появяват други рискове от забавянето - не могат да се случат заложените в плана реформи. 

"По всяка от тези 43 реформи има отделни стъпки, някои от които се нуждаят от законови промени. Има заложени реформи още в края на тази година, така че дори чисто технически липсата на парламент буди притеснения в службите на Европейската комисия", обясни вицепремиерът.

По проектите от Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да се търси синергия и надграждане и с допълнителни средства. 

"Например, миналата седмица имахме среща с комисар Николов от Главна дирекция "Пожарна безопасност", за да търсим възможности проектът за медицински хеликоптери да бъде надграден и с отделни средства от оперативните програми за закупуване на хеликоптери за гасене на пожари. Има такъв ресурс, като в момента водим разговори за дългосрочното обезпечаване на разходите от бюджета и дискусии за правилното им институционализиране. Опитваме се да реагираме на онези сфери в обществения живот, които са били неясно защо неглижирани", коментира той.

"Много ме притесняват кадрите, които виждам, с полицейско насилие от протестите миналата година. Аз лично бях почти всяка вечер на протестите миналото лято и за съжаление на нас в много ситуации в тези вечери ни беше ясно, че такива неща се случват - не само на 10 юли, на 2-ри септември също имаше такива моменти на полицейско насилие. На протестите имаше обединение между най-различни хора, с различни убеждения и виждания и именно това носеше надежда - че много различни хора се обединиха зад желанието за една по-добра и справедлива България. Защо сега след изборите се стигна до такова напрежение и конфронтация между отделните политически групи е непонятно за мен. И това застрашава постигнатото на протестите", каза Пеканов.