Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) потвърди: разрешението за достъп до класифицирана информация на Бойко Рашков е било отнето. 

Това от ДКСИ са направили след отправено запитване от БНТ.

Според отговора, на Рашков – днес вицепремиер и министър на вътрешните работи, е било издадено разрешение на 28 септември 2016 г. От ДАНС. Пак ДАНС обаче решава да отнеме достъпа на Рашков – на 23 април 2019 г.

„Последиците от отнемането, съгласно Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) са за стой от три години“, посочват от държавната комисия.

От документа не става ясно какво е основанието. Посочено е само следното: „Уведомлението се извършва от органа, който издава съответния акт, предвид на това ДКСИ не разполага с тази информация“. Т.е. от комисията не могат да посочат основанията, само ДАНС знае.

Според закона разрешението за достъп се издава за срок от три, четири или пет години за ниво на класификация съответно: „строго секретно“, „секретно“ и „поверително“. 

Органът, издал разрешението за достъп до класифицирана информация, в случая ДАНС, отнема издаденото разрешение при няколко хипотези. 

Първата е, ако се установи, че лицето не отговаря на изискванията: да е с българско гражданство, да има навършени 18 години, както и завършено средно образование; да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията, да е надеждно от гледна точка на сигурността; да не страда от психически заболявания, удостоверени по съответния ред; да е определено като надеждно за опазване на тайна.

При втората хипотеза достъпът се отнема, ако „лицето е извършило нарушение на закона или на подзаконовите актове по прилагането му, което е създало опасност от възникване или е довело до значителни вреди за интересите на държавата, организациите или лицата в областта на защитата на класифицираната информация“

При третата „лицето е извършило системни нарушения на закона или на подзаконовите актове, свързани със защитата на класифицираната информация“.

Пак според закона ДАНС би следвало „незабавно“ да е уведомила Рашков за отнемането на разрешението.

И пак според ЗЗКИ отнемането не се мотивира, като се посочва само правното основание.

Лице, на което е отнето разрешението за достъп до класифицирана информация, няма право да кандидатства за заемане на длъжност или за изпълнение на конкретна задача, свързани с работа с класифицирана информация, за срок три години от отнемането, гласи още законът.

Както Клуб Z писа, в случая със служебния вицепремиер обаче ситуацията е по-особена. Подчертават го и от ДКСИ в отговора си до БНТ. Министрите, както и депутатите, магистратите, членовете на ВСС и пр. „получават, считано от момента на встъпването им в длъжност, по право достъп до всички нива на класифицирана информация за срока на заемане на длъжността им...“.

Законът прави разлика между „прекратяване“ и „отнемане“ и именно „отнемане“ е използваният от ДКСИ термин в случая с Рашков. 

И в двата случая обаче „служителят връща издаденото разрешение на органа, издал разрешението за достъп до класифицирана информация“. 

Отказът за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация, както и прекратяването или отнемането на издадено разрешение могат да се обжалват пред ДКСИ в 7-дневен срок от уведомяването на лицето.

Дотук със закона. Следват въпросите.

Информацията за отнетия достъп на Рашков даде вчера разгневеният от освобождаването си вече бивш председател на ДАНС Димитър Георгиев. Той посочи още, че въпросното отнемане не е бил обжалвано.

Вчера пък самият Рашков бе лаконичен: „Не ми е известно да ми е отнет допускът до класифицирана информация, но - както се вижда - всичко е възможно“. А днес коментира и пред бТВ:

"Към онзи момент, а който се пише в медиите, съм бил завеждащ катедра Наказателно-правни науки в УНСС. Не съм имал абсолютно никаква необходимост да имам достъп до класифицирана информация".

"Пита се в задачата защо към онзи момент не са обявили този факт в медиите? Зашо този човек, ако е факт, сега, когато заемам длъжността вицепремиер и министър на вътрешните работи? Кому е нужно това след няколко години да се изнася в медиите?"

Оказа се, такава информация не е имал и президентът Румен Радев. Днес от Ватикана той обяви, че не му е докладвано за отнет достъп на вицепремиера. „По закон всички министри придобиват със своето назначаване достъп до класифицирана информация“, отбеляза само.

Пита се: на какво основание ДАНС е решила за това отнемане и знаел ли е самият Рашков. 

Рашков бе председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства до декември 2018-а, което означава, че достъпът му като член на бюрото се прекратява автоматично със смяната му на поста. Оглави го през 2013 г. (тоест следва тогава да му е издадено разрешение съответно за 3,4 или 5 години според закона - б.р.)

Какво разрешение е дала ДАНС през 2016 г. и отнела през 2019-а - засега остава неясно. Не е известно след мандата си в бюрото за СРС Рашков да е заемал други държавни длъжности, както стана ясно - преподавал е в УНСС. (пак по закон следва, че разрешението на достъп на Рашков, издадено през 2016 г., следва да е било прекратено, а не отнето, още през 2018 г., когато напуска поста си в органа - б.р.)